Race Results for KOA Championship View:
Event 1: Girls 10TimePoints
1Hui Mana O Puuwai Canoe Club2.:38.3212
(Alena Abell, Janey Adkisson, Sonya Ell, DD O'Rourke, Rachel Pierce, Meleana Tancayo)
2Hanalei Canoe Club3.:07.8910
3Niumalu Surf & Outrigger Canoe3.:56.179
Event 2: Boys 10TimePoints
1Hui Mana O Puuwai Canoe Club2.:55.8412
(Samuel Cotter, Isaac Kirkpatrick, Kaikili La'a-Moranz-Asuncion, Elliot Maurer, Maddox Pimentel, Tristan Williams)
2Kilohana Canoe Club3.:09.4510
Event 3: Mixed Boys and Girls 10TimePoints
1Hui Mana O Puuwai Canoe Club2.:49.1712
(Janey Adkisson, Mowyn Blanco, Kassy Ell, Zane La'a-Moranz-Asuncion, David O'Rourke, Meleana Tancayo)
2Kilohana Canoe Club2.:51.5310
3Hanalei Canoe Club3.:22.419
Event 4: Girls 12TimePoints
1Hui Mana O Puuwai Canoe Club2.:28.4212
(Avia Bonvillain-Walker, Leilani Kirkpatrick, Lilinoe Naea, DD O'Rourke, Mila Pimentel, Leila Yamamoto)
2Niumalu Surf & Outrigger Canoe2.:31.4510
3Hanalei Canoe Club2.:42.829
4Kilohana Canoe Club2.:53.078
5Koloa Canoe Club3.:06.267
Event 5: Boys 12TimePoints
1Kilohana Canoe Club2.:13.4712
(Ka'aina Kanahele, Kaikena-Leimana Makua, Makalii Nakamura-Pomaikai, Zephan Niheu-Kamaka, ALAPAKI TURALDE, SAIGE TURALDE-OYAMOT)
2Hui Mana O Puuwai Canoe Club2.:29.8610
Event 6: Mixed Boys and Girls 12TimePoints
1Kilohana Canoe Club2.:33.4212
(Leolani Fernandez, Ambrieal Kanahele, Ka'aina Kanahele, Kahiau Makua, Kaikena-Leimana Makua, ALAPAKI TURALDE)
2Hui Mana O Puuwai Canoe Club2.:38.1810
3Hanalei Canoe Club3.:17.319
4Hokualele Canoe Club3.:29.898
5Koloa Canoe Club4.:56.607
Event 7: Girls 13TimePoints
1Niumalu Surf & Outrigger Canoe2.:29.3812
(Laule`a Asano, Gabrielle Bautista-Barroga, Mekayla Finch, Eleiah Gouveia-McCarthy, Kodie Kaina, Amber Pia)
2Hui Mana O Puuwai Canoe Club2.:35.1210
3Kilohana Canoe Club2.:47.659
Event 8: Boys 13TimePoints
1Kilohana Canoe Club2.:10.5212
(Kamalu Aana-Kaohi, Ka'eo Hoffman, Kauwila Kaneapua, RHYDER KUPO-PERREIRA, Zephan Niheu-Kamaka, KAIMANA TURALDE)
2Hui Mana O Puuwai Canoe Club2.:26.2910
Event 9: Girls 14TimePoints
1Koloa Canoe Club2.:04.2812
(Sadie Ann Gonsalves, Lilly Latu, Dekoda Lazaro, Maka PARONGAO, Maya Thwaites, Olivia Thwaites)
2Hui Mana O Puuwai Canoe Club2.:13.6310
3Kilohana Canoe Club2.:24.739
Event 10: Boys 14TimePoints
1Niumalu Surf & Outrigger Canoe1.:59.3612
(Kaeden Bandsma, Kamaka Gomes, Connor Kitamura, Mason Martinez, Isaac Nishimoto, Brayden Robia)
2Kilohana Canoe Club2.:12.8910
Event 11: Girls 15TimePoints
1Hanalei Canoe Club4.:25.8912
(Ella Beck, Sarah Burrell, Sydney Doi, Momi Rosa, Emma Simmons, Lei Malama Sitani)
2Kilohana Canoe Club4.:30.7210
3Koloa Canoe Club4.:50.309
4Hui Mana O Puuwai Canoe Club4.:53.218
Event 12: Boys 15TimePoints
1Niumalu Surf & Outrigger Canoe3.:57.3112
(Kamaka Gomes, Anu Gutierrez-Kelley, Mason Martinez, Dennis Morales, Jr., Isaac Nishimoto, Brayden Robia)
2Kilohana Canoe Club4.:00.3310
3Koloa Canoe Club4.:27.649
Event 13: Girls 16TimePoints
1Niumalu Surf & Outrigger Canoe4.:24.3212
(Tashiahlichier Cabresa-Dotimas, Kimi Chong, Mekayla Finch, Haylee Garcia-Raquel, Eleiah Gouveia-McCarthy, Koleka Leong-Chow)
2Kilohana Canoe Club4.:25.8310
3Hanalei Canoe Club4.:40.549
Event 14: Boys 16TimePoints
1Niumalu Surf & Outrigger Canoe4.:01.4612
(Hayden Ching, James Cruz, Kamakana Dawson, Anu Gutierrez-Kelley, Taylen Luis, Dennis Morales, Jr.)
2Kilohana Canoe Club4.:07.1210
Event 15: Girls 18TimePoints
1Niumalu Surf & Outrigger Canoe4.:40.3012
(Laule`a Asano, Tashiahlichier Cabresa-Dotimas, Kimi Chong, Alexia Cruz, Haylee Garcia-Raquel, Koleka Leong-Chow)
Event 16: Boys 18TimePoints
1Niumalu Surf & Outrigger Canoe8.:45.7312
(Hayden Ching, Junah Corpuz, James Cruz, Kamakana Dawson, Cullen Kitamura, Taylen Luis)
Event 17: Women Novice BTimePoints
Event 18: Novice B MIxTimePoints
1Hui Mana O Puuwai Canoe Club2.:24.0012
(Jason Crist, Haley Deaton, Kaleb Jardine, Lindsey Kunzer, Alicia Rietzel, Michael VonBargen)
Event 19: Men Novice BTimePoints
Event 20: Women Novice "A"TimePoints
1Kukui'ula Outrigger Canoe Club4.:37.4712
(Brittany Biggs, Liz Carbine, Sharlene Curry, Theresa Geelhoed, Kayden Morrison, Tami Rollins)
Event 21: Men Novice "A"TimePoints
Event 22: Women FreshmenTimePoints
1Hanalei Canoe Club9.:17.8112
(Lahela Correa, Lilinoe Forrest, Ka'ui Fu, Hailey Zietz, Sandy Zietz, Sarah Zietz)
2Kaiola Canoe Club9.:42.8910
Event 23: Men FreshmenTimePoints
1Hanalei Canoe Club7.:57.9312
(Kailoa Forrest, Waioli Forrest, Chas Fu, Jason Ito, Adam Roversi, Parker Smith)
2Hui Mana O Puuwai Canoe Club8.:07.3110
Event 24: Sophomore WomenTimePoints
1Hui Mana O Puuwai Canoe Club9.:50.8312
(Ajia Gabriel, Anu Herrod, Kellie Hines, Dana Miyake, Nalani Pierce, Liz Steiner)
2Kukui'ula Outrigger Canoe Club9.:54.7010
3Hanalei Canoe Club10:.2.219
Event 25: Sophomore MenTimePoints
1Niumalu Surf & Outrigger Canoe8.:29.8712
(Jurell Bautista, Kennerson Bridgeford, Peter Chow, Seth Johnson, Chad Raco, Bob Risley)
Event 26: Women JuniorTimePoints
1Hanalei Canoe Club9.:43.4412
(Heather Chandler, Kapua Chandler, Lahela Correa, Heidi Low, Nancy Williams, Hailey Zietz)
2Kaiola Canoe Club9.:53.5510
Event 27: Men JuniorTimePoints
1Hanalei Canoe Club8.:17.5512
(Kailoa Forrest, Waioli Forrest, Chas Fu, Jason Ito, Parker Smith, Dave Stitely)
2Hui Mana O Puuwai Canoe Club8.:57.3610
3Niumalu Surf & Outrigger Canoe9.:07.839
Event 28: Women SeniorTimePoints
1Hui Mana O Puuwai Canoe Club15:.1.5512
(Ajia Gabriel, Mandy Gordines, Dana Miyake, Nalani Pierce, Liz Steiner, Tenley Ueda)
2Hanalei Canoe Club16:.0.5710
Event 29: Men SeniorTimePoints
Event 30: Woman Masters (60 yrs)TimePoints
1Kaiola Canoe Club4.:55.8812
(Frannie Acoba, Laola Aea, Lorna Dela Cruz , Marge Goodno, Suzanne Kashiwaeda, JoJo Murphy)
2Hanalei Canoe Club5.:48.1510
Event 31: Men Masters (60 yrs)TimePoints
1Kaiola Canoe Club4.:22.2212
(Ata Chow, Michael Kobayashi, Kim Matzen, ANDY Reich, William Steele, Timothy Weddell)
2Hanalei Canoe Club4.:38.4110
Event 32: Women Golden Masters (55)TimePoints
1Kaiola Canoe Club4.:48.3212
(Frannie Acoba, Marge Goodno, Suzanne Kashiwaeda, JoJo Murphy, Liane Rivera, Doneen Stokes)
2Kukui'ula Outrigger Canoe Club4.:55.0910
3Hanalei Canoe Club5.:08.669
Event 33: Men Golden Masters (55)TimePoints
1Hanalei Canoe Club4.:27.6712
(Skip Forrest, Mike James, Mike Parry, Dan Patching, Craig Rogers, Bill Waters)
2Kaiola Canoe Club4.:32.7110
Event 34: Senior Women Masters (50)TimePoints
1Kaiola Canoe Club4.:44.2112
(Lorna Dela Cruz , Mitzi H-Yamamoto, Julie Hayward, Sophia Oshea, Lori Parraga, Liane Rivera)
2Hanalei Canoe Club4.:55.5210
3Kukui'ula Outrigger Canoe Club4.:59.539
Event 35: Senior Men Masters (50)TimePoints
1Kaiola Canoe Club4.:06.5212
(Marcel Bourbeau, Michael Bryan, Kim Matzen, Freddie Pardua, Edwin Santa Maria, Thomas Strom)
Event 36: Women Open FourTimePoints
1Hanalei Canoe Club4.:53.5212
(Lilinoe Forrest, Ka'ui Fu, Sandy Zietz, Sarah Zietz)
2West Kaua'i Canoe Club5.:46.5510
Event 37: Men Open FourTimePoints
1Hui Mana O Puuwai Canoe Club4.:14.5212
(Geno Antonio, Zachariah Enoka, Luke Evslin, Jim Hunsucker)
2Niumalu Surf & Outrigger Canoe4.:17.3610
3West Kaua'i Canoe Club5.:01.269
Event 38: Mixed Masters (55)TimePoints
1Kaiola Canoe Club4.:17.8712
(Laola Aea, Jeffrey Estep, Julie Hayward, Freddie Pardua, Doneen Stokes, Timothy Weddell)
2Hanalei Canoe Club4.:24.4310
Event 39: Mixed Masters (40)TimePoints
1Hui Mana O Puuwai Canoe Club4.:18.6312
(Geno Antonio, Mandy Gordines, Kellie Hines, Timothy Sell, Tenley Ueda, Woody Widrig)
2West Kaua'i Canoe Club4.:38.5710
Event 40: Mixed OpenTimePoints
1Hanalei Canoe Club4.:22.4112
(Laura Anderson, Smith Hartley, Heidi Low, Marj Milbrand, Adam Roversi, Dave Stitely)
2Kukui'ula Outrigger Canoe Club4.:30.3610
3Hui Mana O Puuwai Canoe Club4.:41.419
Event 41: Women Masters (40)TimePoints
Event 42: Men Masters (40)TimePoints
1Kaiola Canoe Club4.:17.4712
(Kaili Asing, Marcel Bourbeau, Michael Bryan, Edwin Santa Maria, Michael Schoenfeld, Thomas Strom)
Note: Races marked * are unnofficial and do NOT count towards State Standings