Race Results for Island Championship View:
Event 1: Girls 10TimePoints
0Hanalei Canoe Club0
(Jane Davis, Khaila/KK DeRoos, Star Fonseca, Sophia Stedman, Missy Thomas, Zina Marie Zietz Koehne)
1Niumalu Surf & Outrigger Canoe3:20.5412
Event 2: Boys 10TimePoints
1Kaiola Canoe Club3:00.4812
(Paul Aguzar-Taitague, Isaac Evslin, Kainoa Love, Leviticus Samau, Nosaj Taitano, Cedric Tejada)
2Hanalei Canoe Club3:11.7510
3Hui Mana O Puuwai Canoe Club3:18.059
Event 3: Mixed Boys and Girls 10TimePoints
0Namolokama Canoe Club0
()
1Kilohana Hoe Wa'a2:54.2212
2Hanalei Canoe Club3:05.5010
3Hui Mana O Puuwai Canoe Club3:13.899
4Kaiola Canoe Club3:17.038
Event 4: Girls 12TimePoints
1Niumalu Surf & Outrigger Canoe2:25.1312
(Grace Alana, Hi'ilawe Banasihan, Riley Burton, Nohea Judd, Sandy Kanakaole-Lopes, Amber Pia)
2Kilohana Hoe Wa'a2:36.3510
3Hui Mana O Puuwai Canoe Club2:41.019
4Hanalei Canoe Club2:59.158
Event 5: Boys 12TimePoints
1Kilohana Hoe Wa'a2:15.3312
(Iziah Henderson, Ka'aina Kanahele, Ka'i Makua, Makalii Nakamura-Pomaikai, Nohili Ragragola, SAIGE TURALDE-OYAMOT)
2Hui Mana O Puuwai Canoe Club2:18.1810
Event 6: Mixed Boys and Girls 12TimePoints
1Kilohana Hoe Wa'a2:23.1212
(Bri Kanahele, Ka'aina Kanahele, MONTANA KAPAHU, Ka'i Makua, Kahiau Makua, Makalii Nakamura-Pomaikai)
2Niumalu Surf & Outrigger Canoe2:33.4310
4Hui Mana O Puuwai Canoe Club2:42.628
5Kaiola Canoe Club3:41.607
6Hanalei Canoe Club3:57.536
0Koloa Canoe Club2:41.90
Event 7: Girls 13TimePoints
1Niumalu Surf & Outrigger Canoe2:28.2112
(Grace Alana, Gabrielle Bautista-Barroga, Riley Burton, Lilia Gutierrez–Kelley, Kodie Kaina, Amber Pia)
2Kaiola Canoe Club2:33.2610
3Kilohana Hoe Wa'a2:43.169
4Hanalei Canoe Club2:46.848
5Hui Mana O Puuwai Canoe Club2:54.737
Event 8: Boys 13TimePoints
1Kilohana Hoe Wa'a2:16.4812
(Kameron Apilado, Bulla Castillo, Iziah Henderson, Lawrence Long, Kaikena-Leimana Makua, ALAPAKI TURALDE)
2Hui Mana O Puuwai Canoe Club2:26.7410
3Niumalu Surf & Outrigger Canoe2:33.719
Event 9: Girls 14TimePoints
1Niumalu Surf & Outrigger Canoe2:22.1612
(Shayley Arzadon, Laule`a Asano, Karlie Carvalho, Mekayla Finch, Sadie Ann Gonsalves, Kodie Kaina)
2Kaiola Canoe Club2:27.3210
3Kilohana Hoe Wa'a2:43.879
4Hui Mana O Puuwai Canoe Club2:54.068
Event 10: Boys 14TimePoints
1Niumalu Surf & Outrigger Canoe1:59.7312
(Kaeden Bandsma, Paul Ishida, Jonathan Morales, Isaac Nishimoto, PUNA OLORES, William Quetula Jr)
2Kilohana Hoe Wa'a2:07.6710
3Hui Mana O Puuwai Canoe Club2:46.319
Event 11: Girls 15TimePoints
0Niumalu Surf & Outrigger Canoe0
(Shayley Arzadon, Laule`a Asano, Kimi Chong, Mekayla Finch, Eleiah Gouveia-McCarthy, Stephanie Kanakaole-Lopes)
Event 12: Boys 15TimePoints
1Niumalu Surf & Outrigger Canoe4:10.9412
(Kaeden Bandsma, Connor Kitamura, Mason Martinez, Isaac Nishimoto, PUNA OLORES, Brayden Robia)
2Kilohana Hoe Wa'a4:33.4210
Event 13: Girls 16TimePoints
1Kilohana Hoe Wa'a4:43.5612
(KAHEALANI HOFFMAN, Lilly Latu, Kaleikaumaka Makua, Monsta Numazawa-Pacanas, Rylin Pasion, SHAYZAN WENGU-SALVACION)
2Kaiola Canoe Club5:06.3110
3Hui Mana O Puuwai Canoe Club5:09.639
4Niumalu Surf & Outrigger Canoe5:10.268
Event 14: Boys 16TimePoints
1Kilohana Hoe Wa'a4:04.5712
(Devyn Abergas, Kaysen Apilado, Luke de la Pena, Keanuwaiola Fernandez, Zayden Sarmiento, Cole Taba)
2Kaiola Canoe Club4:29.4210
Event 15: Girls 18TimePoints
1Niumalu Surf & Outrigger Canoe4:42.8912
(Karlie Carvalho, Kimi Chong, Haylee Garcia-Raquel, Eleiah Gouveia-McCarthy, Koleka Leong-Chow, Jaira Romero-Robia)
2Kilohana Hoe Wa'a4:55.0910
Event 16: Boys 18TimePoints
1Kilohana Hoe Wa'a4:00.4212
(Kaysen Apilado, Kalae Chandler-Holt, Luke de la Pena, KURAMATSU KAHOKULOA, Moses-Keaukahi Mau-Espirito, Zayden Sarmiento)
2Niumalu Surf & Outrigger Canoe4:00.9210
3Kaiola Canoe Club4:33.219
Event 17: Women Novice BTimePoints
0Hanalei Canoe Club0
()
Event 18: Novice B MIxTimePoints
Event 19: Men Novice BTimePoints
1Hanalei Canoe Club3:54.3112
(John Cammack, Dash Dashkevich, Dylan Haight, Matt Johnson, Kona Wong, Christopher Zauner)
2Namolokama Canoe Club4:00.4310
3Niumalu Surf & Outrigger Canoe4:07.079
Event 20: Women Novice "A"TimePoints
1Kukui'ula Outrigger Canoe Club5:20.2412
(Kaija Eastman, Deborah Bail, Clarissa Cabbage, Samia Eastman, Sharon Ehlers, Ceceli Wilhelmi)
Event 21: Men Novice "A"TimePoints
1Hanalei Canoe Club4:12.4612
(Kawai Davis, Eli Frank, Rick Ham Young, Noah Knapp, Makana Martin, Matt Milbrand)
2Namolokama Canoe Club4:01.6310
3Niumalu Surf & Outrigger Canoe3:54.589
Event 22: Women FreshmenTimePoints
1Hanalei Canoe Club9:55.7712
(Tina Berry, Heather Chandler, Michelle Dennis, Tanya Gomez, Lei Malama Sitani, Sarah Zietz)
2Hui Mana O Puuwai Canoe Club9:56.3010
Event 23: Men FreshmenTimePoints
1Hanalei Canoe Club7:46.4012
(Kailoa Forrest, Waioli Forrest, Jason Ito, Jeremy Mohlenkamp, Ikaika Pidot, Parker Smith)
2Kaiola Canoe Club8:11.3910
Event 24: Sophomore WomenTimePoints
1Kukui'ula Outrigger Canoe Club10:18.7812
(Heide Cowell, Sharlene Curry, Kayden Morrison, Janet Nathanson, Katy Otsuji, Cheree Rapozo)
2Hanalei Canoe Club10:05.5810
3Hui Mana O Puuwai Canoe Club10:18.719
Event 25: Sophomore MenTimePoints
1Hanalei Canoe Club8:06.4012
(Kailoa Forrest, Waioli Forrest, Jason Ito, Jeremy Mohlenkamp, Ikaika Pidot, Parker Smith)
2Kukui'ula Outrigger Canoe Club8:34.1410
3Kaiola Canoe Club8:37.389
Event 26: Women JuniorTimePoints
0Kaiola Canoe Club0
(Anne Coyle, Mitzi H-Yamamoto, Sunshine Hatto, Robin Jumper, Beth Ann Kauwe, Makana Rivera)
1Hanalei Canoe Club9:41.6712
2Hui Mana O Puuwai Canoe Club10:57.3210
Event 27: Men JuniorTimePoints
1Kaiola Canoe Club12:42.8812
(Bronson Aiwohi, Christian Marston, Jr., Kaulana Poe, Tyrus Siale, Spencer Tsukamoto, Justin Watts)
Event 28: Women SeniorTimePoints
1Hui Mana O Puuwai Canoe Club15:24.7012
(Raquel Akaka, Ajia Gabriel, Anu Herrod, Stephanie Huhn, Jillian Kelekoma, Ku'ulei Smith)
2Hanalei Canoe Club17:01.0110
Event 29: Men SeniorTimePoints
1Niumalu Surf & Outrigger Canoe13:05.8412
(Kennerson Bridgeford, Peter Chow, Christopher Connolly, Arjae Gano, Seth Johnson, Raymond Serquina)
2Hanalei Canoe Club13:39.5810
Event 30: Woman Masters (60 yrs)TimePoints
1Kaiola Canoe Club5:00.1012
(Laola Aea, Joy Chow, Lorna Dela Cruz , Marge Goodno, JoJo Murphy, Joanne Seki-Woltmon)
2Hanalei Canoe Club5:20.0310
Event 31: Men Masters (60 yrs)TimePoints
1Namolokama Canoe Club4:03.3612
(Vic Allen, Kolekole Cole, Jack Edgehill, Kawika Goodale, Jeff McBride, Leggs Yokotake)
2Hanalei Canoe Club4:08.1010
3Kaiola Canoe Club4:26.909
Event 32: Women Golden Masters (55)TimePoints
1Hanalei Canoe Club4:47.3712
(Joy Brahmst, Lynn Christensen, Mary Mair, Mary Ellen Pearlman, Kimberlee Stuart, Nancy Vaughn)
2Kaiola Canoe Club4:53.7710
3Kukui'ula Outrigger Canoe Club5:02.149
Event 33: Men Golden Masters (55)TimePoints
1Namolokama Canoe Club4:10.4412
(Vic Allen, Kolekole Cole, Mike James, Jeff McBride, Robert Wolfson, Leggs Yokotake)
2Kaiola Canoe Club4:17.9910
Event 34: Senior Women Masters (50)TimePoints
1Hanalei Canoe Club4:33.4012
(Joy Brahmst, Maylene Jackson, Mia Pauletto, Mary Ellen Pearlman, Kimberlee Stuart, Nancy Williams)
2Kaiola Canoe Club4:35.0810
3Kukui'ula Outrigger Canoe Club5:11.849
4West Kaua'i Canoe Club5:22.288
Event 35: Senior Men Masters (50)TimePoints
1Kaiola Canoe Club3:53.8512
(Marcel Bourbeau, Michael Bryan, Bob Kolosky, Thomas Strom, Buddy Wilson, Wade Yamamoto)
2Kukui'ula Outrigger Canoe Club4:11.2610
3West Kaua'i Canoe Club4:13.629
Event 36: Women Open FourTimePoints
1Namolokama Canoe Club4:40.6712
(Kristin Foster, Alana Goo-Frazier, Mariko Strickland Lum, Loretta Toth)
2Hanalei Canoe Club4:51.1310
Event 37: Men Open FourTimePoints
1Namolokama Canoe Club4:03.8112
(Hobey Beck, Mark Frazier, Jesse Palumbo, Jody Simpson)
2Hui Mana O Puuwai Canoe Club4:08.6310
3Hanalei Canoe Club4:10.199
4Niumalu Surf & Outrigger Canoe4:42.348
Event 38: Mixed Masters (55)TimePoints
1Kukui'ula Outrigger Canoe Club4:09.8312
(Marti Adams, Mac McDonald, Denise Morrison, Stan Rollins, Tami Rollins, Mike Shea)
2Kaiola Canoe Club4:14.7910
3Hanalei Canoe Club4:30.169
4Namolokama Canoe Club4:41.808
5West Kaua'i Canoe Club5:01.687
Event 39: Mixed Masters (40)TimePoints
1Hui Mana O Puuwai Canoe Club4:00.7412
(Kate Enoka, Zachariah Enoka, Annette Fernandez-Ventura, Keone Miyake, Joshua Owens, Nalani Pierce)
2Namolokama Canoe Club4:01.1510
3Kaiola Canoe Club4:22.329
4Hanalei Canoe Club4:25.328
5West Kaua'i Canoe Club4:51.227
Event 40: Mixed OpenTimePoints
1Namolokama Canoe Club4:02.9412
(Kristin Foster, Alana Goo-Frazier, Jesse Palumbo, Jody Simpson, Mariko Strickland Lum, Michael Thornton)
2Hanalei Canoe Club4:12.4110
3Niumalu Surf & Outrigger Canoe4:21.519
4West Kaua'i Canoe Club4:30.088
Event 41: Women Masters (40)TimePoints
1Hui Mana O Puuwai Canoe Club4:30.9712
(Kate Enoka, Annette Fernandez-Ventura, Dana Miyake, Nalani Pierce, Diane Sands, Liz Steiner)
2Namolokama Canoe Club4:53.4810
Event 42: Men Masters (40)TimePoints
1Namolokama Canoe Club3:48.9512
(Hobey Beck, Scotty Clifton, Mike Davis, Bret Deblin, Mark Frazier, Jed Gushman)
2Hui Mana O Puuwai Canoe Club3:56.0110
3Hanalei Canoe Club4:11.319
Note: Races marked * are unnofficial and do NOT count towards State Standings