Race Results for KAI ʻŌPUA/KAMEHAMEHA DAY View:

association icon
KAI ʻŌPUA/KAMEHAMEHA DAY
sponsored by: Kai Opua Canoe Club
Saturday, June 8th, 2024
sponsor icon

Overall Results - Long Course Length 10.0 miles
Place#CrewDivisionCanoeTime
1Kai Opua Canoe ClubTraditional F Open'Ale01:02:56
2Kai Opua Canoe ClubTraditional F 40Keokea01:03:29
3Kai ʻEhitu Outrigger TeamTraditional M OpenMakanani01:03:37
4Kai ʻEhitu Outrigger TeamUnlimited M OpenKokoiki01:04:50
5Kai ʻEhitu Outrigger TeamTraditional F 50Kealapuali01:05:16
6Kai ʻEhitu Outrigger TeamTraditional M OpenKahānaumua01:06:07
7Kai ʻEhitu Outrigger TeamUnlimited F OpenMakawalu01:06:15
8Kai ʻEhitu Outrigger TeamUnlimited M OpenMakawalu01:06:30
9Keōua Hōnaunau Canoe ClubTraditional F OpenKeawekakeka01:07:03
10Keōua Hōnaunau Canoe ClubTraditional M OpenKeawekakeka01:07:10
11Kai Opua Canoe ClubTraditional F 50Anakala01:08:13
12Keaukaha Canoe ClubTraditional F OpenHa'eha'e01:08:17
13Kai Opua Canoe ClubTraditional F NovKina'ole01:08:25
14Kai Opua Canoe Clubnon-Traditional M OpenHualalai01:09:13
15Kai Opua Canoe ClubTraditional M NovAnakala01:10:13
16Kai ʻEhitu Outrigger TeamUnlimited M OpenKeokea01:10:36
17HoemanaTraditional M 50Kumu Hou01:11:11
18Keaukaha Canoe ClubTraditional F 40Aloha Keaukaha01:11:22
19Waikoloa Canoe ClubTraditional F 60Kukini Kai01:11:30
20Kai ʻEhitu Outrigger TeamTraditional F NovMakalapua01:11:41
21Kai Opua Canoe ClubTraditional M 60Keokea01:11:49
22Kai ʻEhitu Outrigger TeamTraditional F 60Kawehionapuaokalani01:12:05
23Keōua Hōnaunau Canoe ClubTraditional M OpenPae'a01:12:25
24Keōua Hōnaunau Canoe ClubTraditional F OpenPae'a01:12:45
25Kai ʻEhitu Outrigger TeamTraditional M OpenMakalapua01:12:46
26HoemanaTraditional F 50Kumu Hou01:13:09
27Kawaihae Canoe ClubTraditional F NovKaimana01:13:29
28Keaukaha Canoe ClubTraditional M NovHa'eha'e01:13:45
29Kai Opua Canoe ClubKoa F OpenHualalai01:14:16
30Kawaihae Canoe ClubTraditional M NovPelekane01:14:28
31Waikoloa Canoe ClubTraditional F 50Keawa'iki01:14:43
32HoemanaTraditional M OpenKukini Kai01:15:12
33Hui Waʻa ʻO WaiākeaTraditional F NovHeleuma01:16:07
34Kawaihae Canoe ClubTraditional M 60Hokuloa01:16:36
35Keauhou Canoe ClubTraditional F 60Iolana01:16:42
36Kai Opua Canoe ClubTraditional F OpenLydia01:16:54
37Kai ʻEhitu Outrigger TeamTraditional F NovMakanani01:16:59
38Miloliʻi Canoe ClubTraditional X OpenKalanikai01:17:01
39Kai Opua Canoe ClubTraditional M 50'Ale01:17:45
40Kai Opua Canoe ClubTraditional M NovKina'ole01:18:44
41Miloliʻi Canoe ClubTraditional F NovKikahakai01:19:08
42Keōua Hōnaunau Canoe ClubTraditional M 50Kai Pahe'e01:19:21
43Kai ʻEhitu Outrigger TeamTraditional M OpenKealapuali01:19:48
44Keauhou Canoe ClubTraditional M 50Iolana01:19:50
45Kawaihae Canoe ClubTraditional X OpenKaimana01:20:04
46Keōua Hōnaunau Canoe ClubTraditional X OpenNalu Kai01:23:59
47Miloliʻi Canoe ClubTraditional X OpenHPA01:25:17
48Kai ʻEhitu Outrigger TeamTraditional X OpenKawehionapuaokalani01:26:47
49HoemanaTraditional M 60Manakui01:27:59
50Keauhou Canoe ClubTraditional M 70Kai Pu'eone01:31:10

Divisional Results - Long Course
Traditional Iron Male Open
1Kai ʻEhitu Outrigger TeamTraditional M OpenMakanani01:03:37
(Makoa Becerra, Trey Cox III, Jose Lizardi, Kua Nolan, Ka'eo Peterson, Chase VonNordheim)
2Kai ʻEhitu Outrigger TeamTraditional M OpenKahānaumua01:06:07
3Keōua Hōnaunau Canoe ClubTraditional M OpenKeawekakeka01:07:10
4Keōua Hōnaunau Canoe ClubTraditional M OpenPae'a01:12:25
5Kai ʻEhitu Outrigger TeamTraditional M OpenMakalapua01:12:46
6HoemanaTraditional M OpenKukini Kai01:15:12
7Kai ʻEhitu Outrigger TeamTraditional M OpenKealapuali01:19:48
-
Traditional Iron Male Novice
1Kai Opua Canoe ClubTraditional M NovAnakala01:10:13
(Shayden Alani, Kyle Curran, Mackenzie Files, Deano Maruyama, Ka'imina'auao Medina, Antonio Rusevski)
2Keaukaha Canoe ClubTraditional M NovHa'eha'e01:13:45
3Kawaihae Canoe ClubTraditional M NovPelekane01:14:28
4Kai Opua Canoe ClubTraditional M NovKina'ole01:18:44
-
Traditional Iron Male 50+
1HoemanaTraditional M 50Kumu Hou01:11:11
(Mark Bandsma, Ronald Hayward, Erik Jacobson, Sheldon Kahoopii, Kalani Kaili, David Winters)
2Kai Opua Canoe ClubTraditional M 50'Ale01:17:45
3Keōua Hōnaunau Canoe ClubTraditional M 50Kai Pahe'e01:19:21
4Keauhou Canoe ClubTraditional M 50Iolana01:19:50
-
Traditional Iron Male 60+
1Kai Opua Canoe ClubTraditional M 60Keokea01:11:49
(Paul Jeffries, Grant Kojima, Dan Leyva, Steven Prestia, John Rodrigues, Charles White)
2Kawaihae Canoe ClubTraditional M 60Hokuloa01:16:36
3HoemanaTraditional M 60Manakui01:27:59
-
Traditional Iron Male 70+
1Keauhou Canoe ClubTraditional M 70Kai Pu'eone01:31:10
(Vern Bieraugel, David Case, Bob Darling, Moke Hauanio, Peter Lasich, Joseph LaValle)
-
Unlimited Iron Male Open
1Kai ʻEhitu Outrigger TeamUnlimited M OpenKokoiki01:04:50
(Hunter O'dean Anderson, Michael Andrade, Bruce Johnston Ayau, Jun Balanga Jr., Troy Parker-Bailey, Patrick Von)
2Kai ʻEhitu Outrigger TeamUnlimited M OpenMakawalu01:06:30
3Kai ʻEhitu Outrigger TeamUnlimited M OpenKeokea01:10:36
-
Koa Iron Female Open
1Kai Opua Canoe ClubKoa F OpenHualalai01:14:16
(Brenda Avery, Keri Blas, Kele Makaiau, Patty Medeiros, Ellie Sumic, Roxanne Zendejas)
-
Traditional Iron Female Open
1Kai Opua Canoe ClubTraditional F Open'Ale01:02:56
(Liana Carson, Sydney Kramer, Kalei Pasciuta, Miranda Villegas-Bass, Bree Wee, Leah Winkler)
2Keōua Hōnaunau Canoe ClubTraditional F OpenKeawekakeka01:07:03
3Keaukaha Canoe ClubTraditional F OpenHa'eha'e01:08:17
4Keōua Hōnaunau Canoe ClubTraditional F OpenPae'a01:12:45
5Kai Opua Canoe ClubTraditional F OpenLydia01:16:54
-
Traditional Iron Female Novice
1Kai Opua Canoe ClubTraditional F NovKina'ole01:08:25
(Jennifer Hamilton, Hannah Honsberger, Eva Koenig, Brianne Lauro, Aryn Schunzel, Bryna Starling)
2Kai ʻEhitu Outrigger TeamTraditional F NovMakalapua01:11:41
3Kawaihae Canoe ClubTraditional F NovKaimana01:13:29
4Hui Waʻa ʻO WaiākeaTraditional F NovHeleuma01:16:07
5Kai ʻEhitu Outrigger TeamTraditional F NovMakanani01:16:59
6Miloliʻi Canoe ClubTraditional F NovKikahakai01:19:08
-
Traditional Iron Female 40+
1Kai Opua Canoe ClubTraditional F 40Keokea01:03:29
(Danielle Benke, Corrine Convery, Nicki Lacey-Enos, Apryl Sasaki, Genelle Thompson, Cheryl Villegas)
2Keaukaha Canoe ClubTraditional F 40Aloha Keaukaha01:11:22
-
Traditional Iron Female 50+
1Kai ʻEhitu Outrigger TeamTraditional F 50Kealapuali01:05:16
(Susan Anderson, Darcy Daniel, Tina Flower, Jue-Lan Fu, Ly Gau, Tiapepe Ulufaleilupe)
2Kai Opua Canoe ClubTraditional F 50Anakala01:08:13
3HoemanaTraditional F 50Kumu Hou01:13:09
4Waikoloa Canoe ClubTraditional F 50Keawa'iki01:14:43
-
Traditional Iron Female 60+
1Waikoloa Canoe ClubTraditional F 60Kukini Kai01:11:30
(Julie Barreto, Sheila Beahm, Danna Dambacher, Leila Duim, Barbara Jensen-Haight, Rami Ring)
2Kai ʻEhitu Outrigger TeamTraditional F 60Kawehionapuaokalani01:12:05
3Keauhou Canoe ClubTraditional F 60Iolana01:16:42
-
Unlimited Iron Female Open
1Kai ʻEhitu Outrigger TeamUnlimited F OpenMakawalu01:06:15
(Lia-Lucine Cary, Mikki Fujimoto, Cherise Kukua, Toshua Nolan, Elisabeth Parker, Kiana Tupou)
-
Traditional Iron Mixed Open
1Miloliʻi Canoe ClubTraditional X OpenKalanikai01:17:01
(Maile Brown, Andrew Docksteader, Brenna Heiss, Mike Heiss, Sarena Heiss, Ronald Tai See)
2Kawaihae Canoe ClubTraditional X OpenKaimana01:20:04
3Keōua Hōnaunau Canoe ClubTraditional X OpenNalu Kai01:23:59
4Miloliʻi Canoe ClubTraditional X OpenHPA01:25:17
5Kai ʻEhitu Outrigger TeamTraditional X OpenKawehionapuaokalani01:26:47
-

Overall Results - Short Course Length 2.0 miles
Place#CrewDivisionCanoeTime
1Kai ʻEhitu Outrigger TeamTraditional M 14Kawehionapuaokalani00:17:41
2Keōua Hōnaunau Canoe ClubTraditional M 14Keawekakeka00:18:21
3Kai Opua Canoe ClubTraditional F 14Heleuma00:20:02
4Kai Opua Canoe ClubTraditional M 14'Ale00:20:25
5Keauhou Canoe ClubTraditional F 14Iolana00:20:33
6Kai ʻEhitu Outrigger TeamTraditional M 12Makalapua00:20:48
7HoemanaTraditional F 14Manakui00:21:12
8Kai Opua Canoe ClubTraditional F 13HPA00:21:16
9Keauhou Canoe ClubTraditional F 13Kai Pu'eone00:21:33
10Kai Opua Canoe ClubTraditional M 12Keokea00:21:38
11Keōua Hōnaunau Canoe ClubTraditional F 12Kai Pahe'e00:21:52
12Keōua Hōnaunau Canoe ClubTraditional F 13Pae'a00:22:10
13Keauhou Canoe ClubTraditional M 14'Auku'u00:22:46
14Kai ʻEhitu Outrigger TeamTraditional F 13Makanani00:22:51
15Kai Opua Canoe ClubTraditional F 12Kina'ole00:23:13
16Miloliʻi Canoe ClubTraditional F 13Kalanikai00:23:22
17Miloliʻi Canoe ClubTraditional M 12Lydia00:24:58
18Kai Opua Canoe ClubTraditional M 18Anakala00:28:00
19Kai ʻEhitu Outrigger TeamTraditional M 15Kawehionapuaokalani00:28:05
20Kai ʻEhitu Outrigger TeamTraditional M 18Makanani00:29:26
21Na Waʻa HanakahiTraditional X 18HPA00:30:04
22Keauhou Canoe ClubTraditional M 18'Auku'u00:30:22
23Kai ʻEhitu Outrigger TeamTraditional M 15Heleuma00:30:36
24HoemanaTraditional X 18Kumu Hou00:31:48
25Keōua Hōnaunau Canoe ClubTraditional M 15Keawekakeka00:32:03
26Na Waʻa HanakahiTraditional X 18Kikahakai00:33:19
27Keōua Hōnaunau Canoe ClubTraditional M 15Pae'a00:33:39
28Kai Opua Canoe ClubTraditional F 18Kina'ole00:33:49
29Keauhou Canoe ClubTraditional F 16Iolana00:34:01
30Kai Opua Canoe ClubTraditional F 15Keokea00:34:19
31Keōua Hōnaunau Canoe ClubTraditional X 18Kai Pahe'e00:34:37
32Kai Opua Canoe ClubTraditional M 15Lydia00:34:58
33Kai Opua Canoe ClubTraditional X 18'Ale00:35:20
34Kai ʻEhitu Outrigger TeamTraditional F 18Kealapuali00:36:09
35Kai ʻEhitu Outrigger TeamTraditional F 15Makalapua00:40:34

Divisional Results - Short Course
Traditional Iron Male 12-
1Kai ʻEhitu Outrigger TeamTraditional M 12Makalapua00:20:48
(Kamauliolamailani Crouch, Kendell Kahahane-Takaki, Sterling Kawaauhau, Buddy Kawaauhau III, Brodie Learned, Kainoa Moku Andersen)
2Kai Opua Canoe ClubTraditional M 12Keokea00:21:38
3Miloliʻi Canoe ClubTraditional M 12Lydia00:24:58
-
Traditional Iron Male 14-
1Kai ʻEhitu Outrigger TeamTraditional M 14Kawehionapuaokalani00:17:41
(Bently Balanga, Kailikea Girbisi-Pasamonte, Kamanawaiolani Herbert, Tauarii Hing, Kale Parker, Kuhaoleookalani Puhi)
2Keōua Hōnaunau Canoe ClubTraditional M 14Keawekakeka00:18:21
3Kai Opua Canoe ClubTraditional M 14'Ale00:20:25
4Keauhou Canoe ClubTraditional M 14'Auku'u00:22:46
-
Traditional Iron Male 15-
1Kai ʻEhitu Outrigger TeamTraditional M 15Kawehionapuaokalani00:28:05
(Bently Balanga, Koen Fukumitsu-Varron, Ikaika Gouveia, Tauarii Hing, He'enalu Kaiawe-Zager, Tehaamana Tinao)
2Kai ʻEhitu Outrigger TeamTraditional M 15Heleuma00:30:36
3Keōua Hōnaunau Canoe ClubTraditional M 15Keawekakeka00:32:03
4Keōua Hōnaunau Canoe ClubTraditional M 15Pae'a00:33:39
5Kai Opua Canoe ClubTraditional M 15Lydia00:34:58
-
Traditional Iron Male 18-
1Kai Opua Canoe ClubTraditional M 18Anakala00:28:00
(Colton Clarke, Kurtis Compton, Jaidev Gamagag, Jhalil Pearson, Nathan Roberts, Sai Rossman)
2Kai ʻEhitu Outrigger TeamTraditional M 18Makanani00:29:26
3Keauhou Canoe ClubTraditional M 18'Auku'u00:30:22
-
Traditional Iron Female 12-
1Keōua Hōnaunau Canoe ClubTraditional F 12Kai Pahe'e00:21:52
(Flora Bozarth, L.E. Dininno, Mia Gildener, Tahia Hing, Kealohiwai Hua-Cho, Elle Van Houten)
2Kai Opua Canoe ClubTraditional F 12Kina'ole00:23:13
-
Traditional Iron Female 13-
1Kai Opua Canoe ClubTraditional F 13HPA00:21:16
(Ava Duquette, Jahziah Gamagag, Hiʻiaka Hesia, Jaxton Lindsey, Kyla Marks, Ella Sager)
2Keauhou Canoe ClubTraditional F 13Kai Pu'eone00:21:33
3Keōua Hōnaunau Canoe ClubTraditional F 13Pae'a00:22:10
4Kai ʻEhitu Outrigger TeamTraditional F 13Makanani00:22:51
5Miloliʻi Canoe ClubTraditional F 13Kalanikai00:23:22
-
Traditional Iron Female 14-
1Kai Opua Canoe ClubTraditional F 14Heleuma00:20:02
(Kaili Cranwell, Lilia De Guair, Hi'ilani Fulton, Kailynn Harrigan, Hilina'i Morimoto, Antelise Porter)
2Keauhou Canoe ClubTraditional F 14Iolana00:20:33
3HoemanaTraditional F 14Manakui00:21:12
-
Traditional Iron Female 15-
1Kai Opua Canoe ClubTraditional F 15Keokea00:34:19
(Kaili Cranwell, Lilia De Guair, Jahziah Gamagag, Laci Kaimuloa Bates, Hilina'i Morimoto, Antelise Porter)
2Kai ʻEhitu Outrigger TeamTraditional F 15Makalapua00:40:34
-
Traditional Iron Female 16-
1Keauhou Canoe ClubTraditional F 16Iolana00:34:01
(Kuʻu Breithaupt, Jocelyn Conae, Kaia Gagnon, Karlie Kahalioumi, Perihan Ozbil, Julia Sanchez)
-
Traditional Iron Female 18-
1Kai Opua Canoe ClubTraditional F 18Kina'ole00:33:49
(Jennifer Corpuz, Kaiana Dudoit, Rylee Hurst, Tuivaeauote Isaia, Tatiana Kiko-Nihau, Ukiah Rasler)
2Kai ʻEhitu Outrigger TeamTraditional F 18Kealapuali00:36:09
-
Traditional Iron Mixed 18-
1Na Waʻa HanakahiTraditional X 18HPA00:30:04
(Puku'i Alameda, Ridge Atiz, Lani Dudoit, Masau LEE, Kaiawe Pe'a-Whitney, Malachi Remmers)
2HoemanaTraditional X 18Kumu Hou00:31:48
3Na Waʻa HanakahiTraditional X 18Kikahakai00:33:19
4Keōua Hōnaunau Canoe ClubTraditional X 18Kai Pahe'e00:34:37
5Kai Opua Canoe ClubTraditional X 18'Ale00:35:20
-