Race Results for Haleiwa Outrigger Canoe Club View:

association icon
Haleiwa Outrigger Canoe Club
sponsored by: Haleʻiwa Outrigger
Saturday, May 11th, 2024
sponsor icon

Overall Results - Long Course Length miles
Place#CrewDivisionCanoeTime
164Manu O Ke KaiTraditional M JrKa Uhane O Haleiwa1:11:02
255Manu O Ke KaiTraditional M 40Kaneaukai1:11:36
369Manu O Ke KaiTraditional M OpenUncle Randy1:12:17
460LokahiTraditional M OpenRandy1:12:43
526Manu O Ke KaiTraditional M OpenPopoki1:16:51
633Manu O Ke KaiTraditional F OpenTori Ann1:17:12
751Manu O Ke KaiTraditional M JrAnahulu1:20:17
858KamehamehaTraditional X 50Ke Alii O Ke Kai1:23:55
938Haleʻiwa OutriggerTraditional X 50Hunekai1:24:20
1063Na Keiki O Ka Mo`iTraditional F 40Ka Mo`i o Poka`i1:28:43
1162Waikiki Beach BoysTraditional F OpenOlali1:29:56
1241Kamaha''o Canoe Clubnon-Traditional X OpenKahu Malama O Kaahupahau1:30:52
1350Kalihi KaiTraditional X 50Ho'omakahou1:33:36
1419Waikiki Beach BoysTraditional F OpenKalehuawehe1:34:35
1546Waikiki Beach BoysTraditional M OpenKapuhiliokalaniDNS

Divisional Results - Long Course
Traditional Iron Male Open
169Manu O Ke KaiTraditional M OpenUncle Randy1:12:17
(Fernando Carvalho Pacheco, Jaycee Guerrero, Joe Rogers, Nate Schindler, Thomas Schlotman, Colton Williford)
260LokahiTraditional M OpenRandy1:12:43
326Manu O Ke KaiTraditional M OpenPopoki1:16:51
446Waikiki Beach BoysTraditional M OpenKapuhiliokalaniDNS
-
Traditional Iron Male Junior
164Manu O Ke KaiTraditional M JrKa Uhane O Haleiwa1:11:02
(Kekai Amantiad, Nico Esguerra, Colt Gomersall, Jaeden Rego, Kaliko Sellesin, Kamaka Spalding)
251Manu O Ke KaiTraditional M JrAnahulu1:20:17
-
Traditional Iron Male 40+
155Manu O Ke KaiTraditional M 40Kaneaukai1:11:36
(Kyle Bennett, Nate Burgoyne, Ken Capes, Kevin Courville, Rick Cretsinger, Noah Grodzin)
-
Traditional Iron Female Open
133Manu O Ke KaiTraditional F OpenTori Ann1:17:12
(Erica Adamczyk, Varina Amantiad, EVONNE AMANTIAD-WILLIAMS, Monet Bisch, Jenna Kiejko, Lili Taliulu)
262Waikiki Beach BoysTraditional F OpenOlali1:29:56
319Waikiki Beach BoysTraditional F OpenKalehuawehe1:34:35
-
Traditional Iron Female 40+
163Na Keiki O Ka Mo`iTraditional F 40Ka Mo`i o Poka`i1:28:43
(Tracie Carreiro, Tini Jardine, Ipo Kaeo, Ashley Kauhi, April Polite, Branz Williams)
-
Traditional Iron Mixed 50+
158KamehamehaTraditional X 50Ke Alii O Ke Kai1:23:55
(Shane Hamamoto, Ethan Lema, Lori Lopes, Kini Neal, Dirk Neal, Sarah Tajima-Ueki)
238Haleʻiwa OutriggerTraditional X 50Hunekai1:24:20
350Kalihi KaiTraditional X 50Ho'omakahou1:33:36
-

Overall Results - Short Course Length miles
Place#CrewDivisionCanoeTime
146Waikiki Beach BoysTraditional M NovKapuhiliokalani0:47:42:74
251Manu O Ke KaiTraditional X JrAnahulu0:49:54:68
362Waikiki Beach BoysTraditional M NovOlali0:49:58:80
433Manu O Ke KaiTraditional F 40Tori Ann0:50:24:07
524Manu O Ke KaiTraditional M NovHe'e Nalu0:50:45:91
6000LokahiUnlimited F OpenMau'umae0:51:15:77
756Team OleloTraditional M NovMahealani0:51:27:06
8205Manu O Ke KaiUnlimited M 60Kawailoa0:51:40:04
939Team OleloTraditional M 60Imua0:52:13:37
1028Haleʻiwa OutriggerTraditional X OpenHunekai0:52:18:21
1136LokahiTraditional M NovMauna Lani Kai0:52:35:25
1242Windward KaiTraditional X 40Kawailani0:52:58:47
1345Kai PohaTraditional X 40Waialeka Kai0:53:02:31
1420''''Alapa Hoe Canoe ClubTraditional X OpenLehualani0:53:03:77
1559Waikiki Yacht ClubTraditional X 50Kahanamoku0:53:39:00
1610''''Alapa Hoe Canoe ClubTraditional X NovIlio Holo I Ka Uaua0:53:41:49
1769Manu O Ke KaiTraditional F JrUncle Randy0:54:04:85
1894Team OleloTraditional X 40Hilinai0:54:14:05
1923Na Keiki O Ka Mo`inon-Traditional X OpenHololako0:54:30:28
2061Kai PohaTraditional X OpenPua'ena0:54:52:58
21736Waikiki Yacht ClubUnlimited F OpenKawehewehe0:55:11:49
2253Windward KaiTraditional F OpenEleu O Ke Kai0:55:55:66
2338Haleʻiwa Outriggernon-Traditional X OpenHe'e Nalu0:56:33:72
2468Waikiki Beach BoysTraditional F NovLehua Kona1:00:00
2564Manu O Ke KaiTraditional F NovKa Uhane O Haleiwa1:00:21
2652Waikiki Yacht ClubTraditional X NovPi'inaio1:00:49
2741Kamaha''o Canoe Clubnon-Traditional X 40Kahu Malama O Kaahupahau1:00:59
2865Manu O Ke KaiTraditional F 60Kaneaukai1:01:57
2925Manu O Ke KaiTraditional F NovPopoki1:03:41
3060LokahiTraditional F NovRandy1:03:52
3195Manu O Ke Kainon-Traditional X Open1:04:20
3266Haleʻiwa OutriggerTraditional X NovKa Pu'uwai O Ke Kai1:04:54
19Waikiki Beach BoysTraditional F OpenKalehuaweheDNF
58KamehamehaTraditional M 60Ke Alii O Ke KaiDNF

Divisional Results - Short Course
Traditional Iron Male Novice
146Waikiki Beach BoysTraditional M NovKapuhiliokalani0:47:42:74
(RJ Cabusora, Guilherme Fernandes da Silva, T Fernando, Brandon Hedrick, Arlen Rafiyeoiut, Andrei Tregubov)
262Waikiki Beach BoysTraditional M NovOlali0:49:58:80
324Manu O Ke KaiTraditional M NovHe'e Nalu0:50:45:91
456Team OleloTraditional M NovMahealani0:51:27:06
536LokahiTraditional M NovMauna Lani Kai0:52:35:25
-
Traditional Iron Male 60+
139Team OleloTraditional M 60Imua0:52:13:37
(Al Cambra, Mark Denzer, Kevin Mokuahi, Paul Mueller, Douglas Ostrem, Eric Poepoe)
58KamehamehaTraditional M 60Ke Alii O Ke KaiDNF
-
Traditional Iron Female Open
153Windward KaiTraditional F OpenEleu O Ke Kai0:55:55:66
(Jenna Greene, Colleen Miller, Sara Quitt, Angie Rezentes, Jessica Schwarz, Aloha Silva)
19Waikiki Beach BoysTraditional F OpenKalehuaweheDNF
-
Traditional Iron Female Novice
168Waikiki Beach BoysTraditional F NovLehua Kona1:00:00
(Amy Arego, Grace Ching, Amanda Marshall, Aliya Smigel, Vera Stockmayer, Aurora Templeton)
264Manu O Ke KaiTraditional F NovKa Uhane O Haleiwa1:00:21
325Manu O Ke KaiTraditional F NovPopoki1:03:41
460LokahiTraditional F NovRandy1:03:52
-
Traditional Iron Female Junior
169Manu O Ke KaiTraditional F JrUncle Randy0:54:04:85
(Ivy Burgoyne, Mia Gomersall, Maluhia Kamauoha-Borges, Kalena Mckeague, Kara Watson, Ava Williams)
-
Traditional Iron Female 40+
133Manu O Ke KaiTraditional F 40Tori Ann0:50:24:07
(Varina Amantiad, Monique Cole, Danielle Cretsinger, Kelly Godwin, Gordean Kaluahine, Carla Vierra)
-
Traditional Iron Female 60+
165Manu O Ke KaiTraditional F 60Kaneaukai1:01:57
(Bridget Bourdeau, Cindy Covell, Faith Craycroft, Helen Kalili, Phaedra Ledbetter, Isabelle Yao)
-
Unlimited Iron Female Open
1000LokahiUnlimited F OpenMau'umae0:51:15:77
(Chloe Heiniemi, Lea Iaea, Gina Nicosia, Jessie Olinda, Sarah Post, Esther Widiasih)
2736Waikiki Yacht ClubUnlimited F OpenKawehewehe0:55:11:49
-
Traditional Iron Mixed Open
128Haleʻiwa OutriggerTraditional X OpenHunekai0:52:18:21
(Mia lafont, matty MOYNAGH, MaunaKea Ohia, Ryder Pactol Rego, Mahina Rapu Drago, Lindsay Shinall)
220''''Alapa Hoe Canoe ClubTraditional X OpenLehualani0:53:03:77
361Kai PohaTraditional X OpenPua'ena0:54:52:58
-
Traditional Iron Mixed Novice
110''''Alapa Hoe Canoe ClubTraditional X NovIlio Holo I Ka Uaua0:53:41:49
(JORDAN CABIGON, Enese Enesi, Hoala Morrison, Sheenah Nguyen, Keone Oldroyd, Brenna Oldroyd)
252Waikiki Yacht ClubTraditional X NovPi'inaio1:00:49
366Haleʻiwa OutriggerTraditional X NovKa Pu'uwai O Ke Kai1:04:54
-
Traditional Iron Mixed Junior
151Manu O Ke KaiTraditional X JrAnahulu0:49:54:68
(Leona Gormley, Tyrus Lopes, Tavita Maea, Ravyn Pactol, Anaiah Rowe, Zy Tilo)
-
Traditional Iron Mixed 40+
142Windward KaiTraditional X 40Kawailani0:52:58:47
(Andre Greene, Elton Johnson, Suanne Johnson, Leah Quesada, Yesse Ruano, Steve Silva)
245Kai PohaTraditional X 40Waialeka Kai0:53:02:31
394Team OleloTraditional X 40Hilinai0:54:14:05
-
Traditional Iron Mixed 50+
159Waikiki Yacht ClubTraditional X 50Kahanamoku0:53:39:00
(Rachel Adams, Derek Clarke, Jimmy Coco, Leela Goldstein, Jim Morin, Malia Zimmerman)
-