Race Results for Calvin Kelekolio View:

association icon
Calvin Kelekolio
sponsored by: Keōua Hōnaunau Canoe Club
Saturday, August 19th, 2023
sponsor icon

Overall Results - Long Course Length 12.0 miles
Place#CrewDivisionCanoeTime
1Puna Canoe ClubUnlimited F OpenKawailoa01:04:03
2HoemanaUnlimited F OpenKapanaia01:04:53
3Kai ʻEhitu Outrigger TeamUnlimited F OpenMafatanui01:05:53
4Kai Opua Canoe ClubUnlimited F OpenLono01:06:13
5Puna Canoe ClubUnlimited F OpenBoogie Kalama01:08:59
6Kai Opua Canoe ClubTraditional F 40Keokea01:11:05
7Kai ʻEhitu Outrigger TeamTraditional F 40Na Lani Momi01:11:11
8Puna Canoe ClubTraditional F 40Eli01:11:17
9Keaukaha Canoe ClubTraditional X 40Lono Kaiolohia01:12:03
10Hui Waʻa ʻO WaiākeaKoa X OpenWaiakea01:12:41
11Kamehameha Canoe Club - HiloTraditional F OpenKekualani01:13:31
12Puna Canoe ClubTraditional F 50Mahealani01:13:44
13Kai ʻEhitu Outrigger TeamTraditional X OpenTo'iki A Kai'Ehitu01:13:51
14Kamehameha Canoe Club - HiloUnlimited F OpenKawohi01:14:35
15Keauhou Canoe ClubTraditional F 40Kahānaumua01:14:55
16Kawaihae Canoe ClubTraditional X 40Kaimana01:15:16
17Kawaihae Canoe ClubTraditional X OpenPelekane01:15:44
18Keaukaha Canoe ClubTraditional X OpenPae'a01:15:58
19Keōua Hōnaunau Canoe ClubKoa F OpenAle'ale'a01:16:47
20Waikoloa Canoe ClubTraditional F 60Kanelike01:17:02
21Waikoloa Canoe ClubTraditional X OpenAukai01:17:12
22Kai Opua Canoe ClubKoa F OpenHualalai01:17:30
23Kai Opua Canoe ClubTraditional F 50'Ale01:17:38
24Kai ʻEhitu Outrigger TeamUnlimited M OpenKapanaia01:19:20
25Kai ʻEhitu Outrigger TeamTraditional F OpenPapa Kimitete01:19:28
26Keauhou Canoe ClubUnlimited F OpenHihimanu01:19:45
27Kawaihae Canoe ClubTraditional F OpenHokuloa01:19:52
28Keauhou Canoe ClubTraditional X OpenIolana01:20:05
29HoemanaTraditional X 40Kumu Hou01:20:18
30Kai Opua Canoe ClubUnlimited F OpenKealailani01:20:29
31Waikoloa Canoe ClubTraditional F 60Keawa'iki01:20:37
32Keauhou Canoe ClubTraditional M Open'Auku'u01:20:43
33Waikoloa Canoe ClubTraditional F OpenKai Pu'eone01:21:02
34Keōua Hōnaunau Canoe ClubKoa X OpenKaahumanu01:21:30
35Hui Waʻa ʻO WaiākeaTraditional F 40Kai Pahe'e01:21:41
36Kai ʻEhitu Outrigger TeamUnlimited M OpenMafatanui01:21:54
37Puna Canoe ClubTraditional M OpenMahealani01:22:09
38Kamehameha Canoe Club - HiloUnlimited M OpenKawohi01:22:21
39Keōua Hōnaunau Canoe ClubTraditional F 40Keawekakeka01:23:36
40Na Waʻa HanakahiTraditional F OpenAhukii01:23:42
41Puna Canoe ClubUnlimited M OpenBoogie Kalama01:23:44
42Waikoloa Canoe ClubTraditional F 50Ku'uali'i01:24:15
43Keaukaha Canoe ClubTraditional F OpenPali Kapu O Keoua01:24:22
44Na Waʻa HanakahiTraditional X OpenHilopaliku01:24:30
45Puna Canoe ClubUnlimited M OpenKawailoa01:24:33
46Hui Waʻa ʻO WaiākeaKoa F OpenNai'a01:24:46
47Miloliʻi Canoe ClubKoa F OpenMālolo01:25:24
48Keauhou Canoe ClubTraditional M OpenKahānaumua01:26:00
49Kawaihae Canoe ClubTraditional M OpenHokuloa01:26:39
50Keōua Hōnaunau Canoe ClubKoa M OpenAle'ale'a01:26:44
51Keauhou Canoe ClubUnlimited M OpenHihimanu01:28:26
52Keauhou Canoe ClubTraditional M OpenKai'ili'ili Nehe01:30:10
53Kai Opua Canoe ClubUnlimited M OpenKealailani01:30:23
54Kai ʻEhitu Outrigger TeamTraditional M OpenPapa Kimitete01:30:52
55Kamehameha Canoe Club - HiloTraditional M 40Kekualani01:33:46
56Kai Opua Canoe ClubUnlimited M OpenLono01:34:27
57Kai Opua Canoe ClubKoa M OpenHualalai01:34:35
58Kai ʻEhitu Outrigger TeamTraditional M OpenTo'iki A Kai'Ehitu01:35:11
59Keauhou Canoe ClubTraditional M OpenIolana01:37:13
60Puna Canoe ClubTraditional M OpenEli01:38:12
61Kai Opua Canoe ClubUnlimited M OpenPure Black01:39:12
62Keōua Hōnaunau Canoe ClubKoa M OpenKaahumanu01:40:03
63Waikoloa Canoe ClubTraditional M 50Ku'uali'i01:40:09
64Hui Waʻa ʻO WaiākeaKoa M OpenNai'a01:40:14
65Kawaihae Canoe ClubTraditional M OpenPelekane01:42:10
66Kawaihae Canoe ClubTraditional M 60Kaimana01:42:46
67Na Waʻa HanakahiTraditional M OpenAhukii01:42:58
68Miloliʻi Canoe ClubKoa M OpenMālolo01:44:19
69Keauhou Canoe ClubTraditional M 60Kai Pu'eone01:49:57
70Hui Waʻa ʻO WaiākeaKoa M OpenWaiakea01:52:05

Divisional Results - Long Course
Koa Iron Male Open
1Keōua Hōnaunau Canoe ClubKoa M OpenAle'ale'a01:26:44
(Josh Allen, Jim Elliott, Mikey Kitagawachi, Honu Lafitaga, Trey Livingston, Christopher Runnells)
2Kai Opua Canoe ClubKoa M OpenHualalai01:34:35
3Keōua Hōnaunau Canoe ClubKoa M OpenKaahumanu01:40:03
4Hui Waʻa ʻO WaiākeaKoa M OpenNai'a01:40:14
5Miloliʻi Canoe ClubKoa M OpenMālolo01:44:19
6Hui Waʻa ʻO WaiākeaKoa M OpenWaiakea01:52:05
-
Traditional Iron Male Open
1Keauhou Canoe ClubTraditional M Open'Auku'u01:20:43
(Makoa Becerra, Daniel Chun, Trey Cox III, Rusty Crabbe, Kua Nolan, Kainoa Tanoai)
2Puna Canoe ClubTraditional M OpenMahealani01:22:09
3Keauhou Canoe ClubTraditional M OpenKahānaumua01:26:00
4Kawaihae Canoe ClubTraditional M OpenHokuloa01:26:39
5Keauhou Canoe ClubTraditional M OpenKai'ili'ili Nehe01:30:10
6Kai ʻEhitu Outrigger TeamTraditional M OpenPapa Kimitete01:30:52
7Kai ʻEhitu Outrigger TeamTraditional M OpenTo'iki A Kai'Ehitu01:35:11
8Keauhou Canoe ClubTraditional M OpenIolana01:37:13
9Puna Canoe ClubTraditional M OpenEli01:38:12
10Kawaihae Canoe ClubTraditional M OpenPelekane01:42:10
11Na Waʻa HanakahiTraditional M OpenAhukii01:42:58
-
Traditional Iron Male 40+
1Kamehameha Canoe Club - HiloTraditional M 40Kekualani01:33:46
(Nick Ahyo, Antonio Barsotti, Martin Free, Christian Giardina, Scott Laursen, Bill Lee)
-
Traditional Iron Male 50+
1Waikoloa Canoe ClubTraditional M 50Ku'uali'i01:40:09
(Randy Anderle, Mark Dambacher, Jeb Goss, Erik Jacobson, Curtis Washington, Bob Yap)
-
Traditional Iron Male 60+
1Kawaihae Canoe ClubTraditional M 60Kaimana01:42:46
(Dudley Caravalho, Timmy Caravalho, Russell Lee, Randall (Randy) Ring, Jonathan Salvador, Larry Wagner)
2Keauhou Canoe ClubTraditional M 60Kai Pu'eone01:49:57
-
Unlimited Iron Male Open
1Kai ʻEhitu Outrigger TeamUnlimited M OpenKapanaia01:19:20
(Michael Andrade, Bruce Johnston Ayau, Jun Balanga Jr., Jerry Bess, Troy Parker-Bailey, Alfred Von)
2Kai ʻEhitu Outrigger TeamUnlimited M OpenMafatanui01:21:54
3Kamehameha Canoe Club - HiloUnlimited M OpenKawohi01:22:21
4Puna Canoe ClubUnlimited M OpenBoogie Kalama01:23:44
5Puna Canoe ClubUnlimited M OpenKawailoa01:24:33
6Keauhou Canoe ClubUnlimited M OpenHihimanu01:28:26
7Kai Opua Canoe ClubUnlimited M OpenKealailani01:30:23
8Kai Opua Canoe ClubUnlimited M OpenLono01:34:27
9Kai Opua Canoe ClubUnlimited M OpenPure Black01:39:12
-
Koa Iron Female Open
1Keōua Hōnaunau Canoe ClubKoa F OpenAle'ale'a01:16:47
(Brittany Caporrimo, Grace Dubick, Jene' Green, Mamo Lind-Strauss, Ann Sun , Dawn Velasquez)
2Kai Opua Canoe ClubKoa F OpenHualalai01:17:30
3Hui Waʻa ʻO WaiākeaKoa F OpenNai'a01:24:46
4Miloliʻi Canoe ClubKoa F OpenMālolo01:25:24
-
Traditional Iron Female Open
1Kamehameha Canoe Club - HiloTraditional F OpenKekualani01:13:31
(Zoey AhYo, Lehua Grant, Noenoe Kuailani, Pohai Kyota, Jolyn Takeya-Whitney, Hiʻilani Viluan)
2Kai ʻEhitu Outrigger TeamTraditional F OpenPapa Kimitete01:19:28
3Kawaihae Canoe ClubTraditional F OpenHokuloa01:19:52
4Waikoloa Canoe ClubTraditional F OpenKai Pu'eone01:21:02
5Na Waʻa HanakahiTraditional F OpenAhukii01:23:42
6Keaukaha Canoe ClubTraditional F OpenPali Kapu O Keoua01:24:22
-
Traditional Iron Female 40+
1Kai Opua Canoe ClubTraditional F 40Keokea01:11:05
(Nicki Lacey-Enos, Kalei Pasciuta, Cheryl Villegas, Bree Wee, Leah Winkler, Naomi Zimmer)
2Kai ʻEhitu Outrigger TeamTraditional F 40Na Lani Momi01:11:11
3Puna Canoe ClubTraditional F 40Eli01:11:17
4Keauhou Canoe ClubTraditional F 40Kahānaumua01:14:55
5Hui Waʻa ʻO WaiākeaTraditional F 40Kai Pahe'e01:21:41
6Keōua Hōnaunau Canoe ClubTraditional F 40Keawekakeka01:23:36
-
Traditional Iron Female 50+
1Puna Canoe ClubTraditional F 50Mahealani01:13:44
(Sheila Cadaoas, Jolene Hughes, Kim Kimi, Jennifer Tanner, Bev Tuaolo, Cindy Van Guilder)
2Kai Opua Canoe ClubTraditional F 50'Ale01:17:38
3Waikoloa Canoe ClubTraditional F 50Ku'uali'i01:24:15
-
Traditional Iron Female 60+
1Waikoloa Canoe ClubTraditional F 60Kanelike01:17:02
(Susan Anderson, Danna Dambacher, Leila Duim, Rami Ring, Ronda Robertson, Kim Schneider)
2Waikoloa Canoe ClubTraditional F 60Keawa'iki01:20:37
-
Unlimited Iron Female Open
1Puna Canoe ClubUnlimited F OpenKawailoa01:04:03
(Krystal Del Rosario, Pulama DOWNING, Kahiau Freitas, SARAH GRAVES, Charlee Rowe, Ayla Swart)
2HoemanaUnlimited F OpenKapanaia01:04:53
3Kai ʻEhitu Outrigger TeamUnlimited F OpenMafatanui01:05:53
4Kai Opua Canoe ClubUnlimited F OpenLono01:06:13
5Puna Canoe ClubUnlimited F OpenBoogie Kalama01:08:59
6Kamehameha Canoe Club - HiloUnlimited F OpenKawohi01:14:35
7Keauhou Canoe ClubUnlimited F OpenHihimanu01:19:45
8Kai Opua Canoe ClubUnlimited F OpenKealailani01:20:29
-
Koa Iron Mixed Open
1Hui Waʻa ʻO WaiākeaKoa X OpenWaiakea01:12:41
(Jessica Butler, Erica Kekaualua, Ira Kekaualua, Adren Kela-Kam, Makana Kuluhiwa-Rodrigues, Jean Waters)
2Keōua Hōnaunau Canoe ClubKoa X OpenKaahumanu01:21:30
-
Traditional Iron Mixed Open
1Kai ʻEhitu Outrigger TeamTraditional X OpenTo'iki A Kai'Ehitu01:13:51
(Mylene Balisalisa, Lia-Lucine Cary, Brian Cornel, Nathaniel Greenwald, Jason Spain, Kiana Tupou)
2Kawaihae Canoe ClubTraditional X OpenPelekane01:15:44
3Keaukaha Canoe ClubTraditional X OpenPae'a01:15:58
4Waikoloa Canoe ClubTraditional X OpenAukai01:17:12
5Keauhou Canoe ClubTraditional X OpenIolana01:20:05
6Na Waʻa HanakahiTraditional X OpenHilopaliku01:24:30
-
Traditional Iron Mixed 40+
1Keaukaha Canoe ClubTraditional X 40Lono Kaiolohia01:12:03
(Grant Kauahi, Kawai Kauahi, Keola Kiyuna, Rena Kiyuna, Crystal Martinez, Moku Young)
2Kawaihae Canoe ClubTraditional X 40Kaimana01:15:16
3HoemanaTraditional X 40Kumu Hou01:20:18
-

Overall Results - Short Course Length 2.0 miles
Place#CrewDivisionCanoeTime
1Puna Canoe ClubTraditional M JrKekualani00:23:46
2Kai ʻEhitu Outrigger TeamTraditional M JrPapa Kimitete00:23:52
3Waikoloa Canoe ClubTraditional X JrAukai00:24:41
4Keōua Hōnaunau Canoe ClubTraditional M JrKeawekakeka00:25:14
5Na Waʻa HanakahiTraditional M JrAhukii00:25:19
6Kai ʻEhitu Outrigger TeamTraditional F JrNa Lani Momi00:26:21
7Puna Canoe ClubTraditional F JrMahealani00:26:25
8Keauhou Canoe ClubTraditional F JrIolana00:27:22
9Na Waʻa HanakahiTraditional X JrHilopaliku00:27:45
10Keōua Hōnaunau Canoe ClubTraditional F JrKai Pahe'e00:28:18
11Puna Canoe ClubTraditional F JrEli00:29:15
12Kai ʻEhitu Outrigger TeamTraditional X JrTo'iki A Kai'Ehitu00:31:25

Divisional Results - Short Course
Traditional Iron Male Junior
1Puna Canoe ClubTraditional M JrKekualani00:23:46
(Kili Ah Nee, Kelii Davis-Tanaka, Keakealani DYE, Robert Kalili-Burdman, Ka'aleleo Niau, Kaonohi Puniwai-Ganoot)
2Kai ʻEhitu Outrigger TeamTraditional M JrPapa Kimitete00:23:52
3Keōua Hōnaunau Canoe ClubTraditional M JrKeawekakeka00:25:14
4Na Waʻa HanakahiTraditional M JrAhukii00:25:19
-
Traditional Iron Female Junior
1Kai ʻEhitu Outrigger TeamTraditional F JrNa Lani Momi00:26:21
(Harlie Gragas, Hunter Kukua-Jose, 'Alohilohi Medina-Oliveira, Aiyana Okuhara, Ku'ulei Okuhara, Hina'ea Tan)
2Puna Canoe ClubTraditional F JrMahealani00:26:25
3Keauhou Canoe ClubTraditional F JrIolana00:27:22
4Keōua Hōnaunau Canoe ClubTraditional F JrKai Pahe'e00:28:18
5Puna Canoe ClubTraditional F JrEli00:29:15
-
Traditional Iron Mixed Junior
1Waikoloa Canoe ClubTraditional X JrAukai00:24:41
(Malina Altergott, Grace Gray, Ryken Gray, Kauai Sylva, Luke Thorp, Kody Uyemura-Iga)
2Na Waʻa HanakahiTraditional X JrHilopaliku00:27:45
3Kai ʻEhitu Outrigger TeamTraditional X JrTo'iki A Kai'Ehitu00:31:25
-