Race Results for Great Waikoloa Race View:

association icon
Great Waikoloa Race
sponsored by: Waikoloa Canoe Club
Saturday, August 26th, 2023
sponsor icon

Overall Results - Long Course Length 10.0 miles
Place#CrewDivisionCanoeTime
1HoemanaUnlimited F OpenKapanaia01:02:46
2HoemanaTraditional M 70Mamalahoe01:04:00
3Kai Opua Canoe ClubUnlimited F OpenLono01:04:32
4Keaukaha Canoe ClubTraditional X 65Ahukii01:06:18
5HoemanaUnlimited F OpenKokoiki01:06:52
6Kai Opua Canoe ClubTraditional F OpenKeokea01:08:03
7Keōua Hōnaunau Canoe ClubTraditional F OpenKeawekakeka01:09:32
8Keauhou Canoe ClubUnlimited F OpenHau O Mā'ihi01:10:04
9Kamehameha Canoe Club - HiloTraditional F OpenTuahine01:10:07
10Keōua Hōnaunau Canoe ClubUnlimited M OpenIolani01:12:08
11Kai ʻEhitu Outrigger TeamTraditional F OpenPapa Kimitete01:12:48
12Kamehameha Canoe Club - HiloUnlimited M OpenKawohi01:13:11
13Kai Opua Canoe ClubTraditional F 50'Ale01:13:30
14Kamehameha Canoe Club - HiloTraditional F OpenKekualani01:14:27
15Kai Opua Canoe ClubTraditional F NovAnakala01:14:37
16Waikoloa Canoe ClubTraditional F 65Ku'uali'i01:14:41
17Kawaihae Canoe ClubTraditional F OpenHokuloa01:14:46
18Hui Waʻa ʻO WaiākeaTraditional F 40Anaeho'omalu01:15:23
19Kai Opua Canoe ClubUnlimited M OpenPure Black01:15:29
20Kai ʻEhitu Outrigger TeamTraditional M 40Na Lani Momi01:15:59
21Keauhou Canoe ClubTraditional M 18Kahānaumua01:16:04
22Kawaihae Canoe ClubTraditional M OpenHokuloa01:16:37
23Keōua Hōnaunau Canoe ClubUnlimited F OpenIolani01:16:41
24HoemanaTraditional F 40Manakui01:16:49
25Miloliʻi Canoe ClubTraditional F OpenKoamalu01:17:07
26Kai ʻEhitu Outrigger TeamTraditional M 50Aukai01:17:37
27Keauhou Canoe ClubTraditional M Open'Auku'u01:17:53
28Kai Opua Canoe ClubUnlimited M OpenKealailani01:18:26
29Keauhou Canoe ClubUnlimited M OpenHau O Mā'ihi01:18:36
30Kawaihae Canoe ClubTraditional M 50Pelekane01:18:49
31HoemanaTraditional F 50Kumu Hou01:18:55
32Waikoloa Canoe ClubTraditional F 50Kukini Kai01:19:20
33Kai ʻEhitu Outrigger TeamTraditional M NovTo'iki A Kai'Ehitu01:21:11
34Kai Opua Canoe ClubTraditional M OpenAnakala01:21:33
35Kai Opua Canoe ClubUnlimited M OpenLono01:21:39
36Hui Waʻa ʻO WaiākeaTraditional F OpenKeawa'iki01:22:30
37Kamehameha Canoe Club - HiloTraditional M 40Kekualani01:22:54
38Keaukaha Canoe ClubTraditional M 40Komohana01:23:13
39Hui Waʻa ʻO WaiākeaTraditional M OpenKeawa'iki01:23:30
40Keauhou Canoe ClubTraditional M 40Kai'ili'ili Nehe01:24:07
41Keauhou Canoe ClubUnlimited M 18Hihimanu01:24:20
42Keaukaha Canoe ClubTraditional X 40Ha'eha'e01:24:32
43Waikoloa Canoe ClubTraditional F 40Kanelike01:24:52
44Kai ʻEhitu Outrigger TeamTraditional M OpenPapa Kimitete01:25:06
45Miloliʻi Canoe ClubTraditional M OpenKoamalu01:26:11
46Kai Opua Canoe ClubTraditional X 40'Ale01:27:28
47Waikoloa Canoe ClubTraditional M 50Kukini Kai01:28:08
48Kawaihae Canoe ClubTraditional M NovPaniau01:28:53
49Keaukaha Canoe ClubTraditional X OpenKuhaimoana01:30:00
50HoemanaTraditional F 70Mamalahoe01:30:03
51Keōua Hōnaunau Canoe ClubTraditional M OpenKeawekakeka01:30:58
52Kawaihae Canoe ClubTraditional M 60Kaimana01:31:24
53Kai ʻEhitu Outrigger TeamTraditional X NovKumu Hou01:31:47
54Hui Waʻa ʻO WaiākeaTraditional M 40Anaeho'omalu01:32:46
55Kamehameha Canoe Club - HiloTraditional M OpenTuahine01:33:38
56Kawaihae Canoe ClubTraditional X 50U'ila01:34:06
57Waikoloa Canoe ClubTraditional X NovKu'uali'i01:34:35
58Keōua Hōnaunau Canoe ClubTraditional X OpenPae'a01:35:47
59Keauhou Canoe ClubTraditional X 50Kai Pu'eone01:36:01
60Keaukaha Canoe ClubTraditional X 60Onomea01:39:00
61Na Waʻa HanakahiTraditional X OpenHilopaliku01:40:32
62HoemanaTraditional X 50Manakui01:42:00

Divisional Results - Long Course
Traditional Iron Male Open
1Kawaihae Canoe ClubTraditional M OpenHokuloa01:16:37
(Kevin Charlton, Troy Farmer, Kobie Kaholoa'a-Aguilar, Dylan Lacy, Shamar Sarme, Leo Woods)
2Keauhou Canoe ClubTraditional M Open'Auku'u01:17:53
3Kai Opua Canoe ClubTraditional M OpenAnakala01:21:33
4Hui Waʻa ʻO WaiākeaTraditional M OpenKeawa'iki01:23:30
5Kai ʻEhitu Outrigger TeamTraditional M OpenPapa Kimitete01:25:06
6Miloliʻi Canoe ClubTraditional M OpenKoamalu01:26:11
7Keōua Hōnaunau Canoe ClubTraditional M OpenKeawekakeka01:30:58
8Kamehameha Canoe Club - HiloTraditional M OpenTuahine01:33:38
-
Traditional Iron Male Novice
1Kai ʻEhitu Outrigger TeamTraditional M NovTo'iki A Kai'Ehitu01:21:11
(Juan Alcala, Derwin Breithaupt, Jason Herbert, TJ Hooper, Ed Riveira Crane, Jeffrey Seward)
2Kawaihae Canoe ClubTraditional M NovPaniau01:28:53
-
Traditional Iron Male 18-
1Keauhou Canoe ClubTraditional M 18Kahānaumua01:16:04
(Taylor Balanga, Toa Bertaina, Nathan Grocholski Jr, Kalaʻe Ho, Ezekiel Nicholson, Kai White)
-
Traditional Iron Male 40+
1Kai ʻEhitu Outrigger TeamTraditional M 40Na Lani Momi01:15:59
(Chad Cabral, Nathan Grocholski, Eddie Hayward, Sean Kaawa, Joel Noa, Jimmer Tan)
2Kamehameha Canoe Club - HiloTraditional M 40Kekualani01:22:54
3Keaukaha Canoe ClubTraditional M 40Komohana01:23:13
4Keauhou Canoe ClubTraditional M 40Kai'ili'ili Nehe01:24:07
5Hui Waʻa ʻO WaiākeaTraditional M 40Anaeho'omalu01:32:46
-
Traditional Iron Male 50+
1Kai ʻEhitu Outrigger TeamTraditional M 50Aukai01:17:37
(Michael Andrade, Bruce Johnston Ayau, Jun Balanga Jr., Daniel Legler, Troy Parker-Bailey, Alfred Von)
2Kawaihae Canoe ClubTraditional M 50Pelekane01:18:49
3Waikoloa Canoe ClubTraditional M 50Kukini Kai01:28:08
-
Traditional Iron Male 60+
1Kawaihae Canoe ClubTraditional M 60Kaimana01:31:24
(Dudley Caravalho, Timmy Caravalho, Russell Lee, Alton Oye, Randall (Randy) Ring, Larry Wagner)
-
Traditional Iron Male 70+
1HoemanaTraditional M 70Mamalahoe01:04:00
(David Allbee, James Budde, Guy Davis, Chuck Pfaff, Frank Rapoza, Ed Teixeira)
-
Unlimited Iron Male Open
1Keōua Hōnaunau Canoe ClubUnlimited M OpenIolani01:12:08
(Josh Allen, Jim Elliott, Mikey Kitagawachi, Honu Lafitaga, Trey Livingston, Chris Runnells)
2Kamehameha Canoe Club - HiloUnlimited M OpenKawohi01:13:11
3Kai Opua Canoe ClubUnlimited M OpenPure Black01:15:29
4Kai Opua Canoe ClubUnlimited M OpenKealailani01:18:26
5Keauhou Canoe ClubUnlimited M OpenHau O Mā'ihi01:18:36
6Kai Opua Canoe ClubUnlimited M OpenLono01:21:39
-
Traditional Iron Female Open
1Kai Opua Canoe ClubTraditional F OpenKeokea01:08:03
(Riley Davis, Maile Leslie, Miranda Villegas, Makayla Ward, Christina Williams, Roxanne Zendejas)
2Keōua Hōnaunau Canoe ClubTraditional F OpenKeawekakeka01:09:32
3Kamehameha Canoe Club - HiloTraditional F OpenTuahine01:10:07
4Kai ʻEhitu Outrigger TeamTraditional F OpenPapa Kimitete01:12:48
5Kamehameha Canoe Club - HiloTraditional F OpenKekualani01:14:27
6Kawaihae Canoe ClubTraditional F OpenHokuloa01:14:46
7Miloliʻi Canoe ClubTraditional F OpenKoamalu01:17:07
8Hui Waʻa ʻO WaiākeaTraditional F OpenKeawa'iki01:22:30
-
Traditional Iron Female Novice
1Kai Opua Canoe ClubTraditional F NovAnakala01:14:37
(Liana Carson, Kylie Dipatri, Jennifer Hamilton, Haunu'u Ho'opai, Sydney Kramer, Brianne Lauro)
-
Traditional Iron Female 40+
1Hui Waʻa ʻO WaiākeaTraditional F 40Anaeho'omalu01:15:23
(Joy Aukai, Linda Lee Daggett, Jill Dorsey, Shar Greendyk, Joni Wah Yick, Jean Waters)
2HoemanaTraditional F 40Manakui01:16:49
3Waikoloa Canoe ClubTraditional F 40Kanelike01:24:52
-
Traditional Iron Female 50+
1Kai Opua Canoe ClubTraditional F 50'Ale01:13:30
(Nancye Capri, Dani Ho, Kathleen Leahy, Ipo Morgan, Apryl Sasaki, Ellie Sumic)
2HoemanaTraditional F 50Kumu Hou01:18:55
3Waikoloa Canoe ClubTraditional F 50Kukini Kai01:19:20
-
Traditional Iron Female 65+
1Waikoloa Canoe ClubTraditional F 65Ku'uali'i01:14:41
(Em Claspell, Leila Duim, Sarah Lloyd, Louise Morris, Rami Ring, Kim Schneider)
-
Traditional Iron Female 70+
1HoemanaTraditional F 70Mamalahoe01:30:03
(Marcie Davis, Sandy Holmes-Sater, Kim Horn, Kimmie Park, Gail Quitevis, Sammy Teixeira)
-
Unlimited Iron Female Open
1HoemanaUnlimited F OpenKapanaia01:02:46
(Cherisse Agorastos, Anella Borges, Kristin DROST, Tina Myers, Carolyn Seto-Mook, Dane Ward)
2Kai Opua Canoe ClubUnlimited F OpenLono01:04:32
3HoemanaUnlimited F OpenKokoiki01:06:52
4Keauhou Canoe ClubUnlimited F OpenHau O Mā'ihi01:10:04
5Keōua Hōnaunau Canoe ClubUnlimited F OpenIolani01:16:41
-
Traditional Iron Mixed Open
1Keaukaha Canoe ClubTraditional X OpenKuhaimoana01:30:00
(Kawena Brooks, Dalilah Martin, Corrina Publico, Kwai Chang Publico, Kainalu Steward, Keahi Warfield)
2Keōua Hōnaunau Canoe ClubTraditional X OpenPae'a01:35:47
3Na Waʻa HanakahiTraditional X OpenHilopaliku01:40:32
-
Traditional Iron Mixed Novice
1Kai ʻEhitu Outrigger TeamTraditional X NovKumu Hou01:31:47
(Olivia Carlson, Nathaniel Greenwald, Valeria Guzman, Betsy Merritt, Cody Okuhara, Jason Spain)
2Waikoloa Canoe ClubTraditional X NovKu'uali'i01:34:35
-
Traditional Iron Mixed 40+
1Keaukaha Canoe ClubTraditional X 40Ha'eha'e01:24:32
(Keone Chin, Grant Kauahi, Kawai Kauahi, Keola Kiyuna, Rena Kiyuna, Crystal Martinez)
2Kai Opua Canoe ClubTraditional X 40'Ale01:27:28
-
Traditional Iron Mixed 50+
1Kawaihae Canoe ClubTraditional X 50U'ila01:34:06
(Cliff Gilley, Naka Nathaniel , Brandie Oye, Mary Smithson, Kahai Tate, Michael Van Berg)
2Keauhou Canoe ClubTraditional X 50Kai Pu'eone01:36:01
3HoemanaTraditional X 50Manakui01:42:00
-
Traditional Iron Mixed 60+
1Keaukaha Canoe ClubTraditional X 60Onomea01:39:00
(Jeff Clemenson, Dave Hafele, JoAnn Johansen, Pua Mendonca, Sophia Sotelo, Egan Tasaki)
-
Traditional Iron Mixed 65+
1Keaukaha Canoe ClubTraditional X 65Ahukii01:06:18
(Tweetie Anderson-Perreira, Paige Breen-Page, Ellen Ciacci-Lono, Clem Kawai'ae'a, Al Konishi, Michael O'Shaughnessy)
-

Overall Results - Short Course Length 3.0 miles
Place#CrewDivisionCanoeTime
1Keauhou Canoe ClubTraditional M 14Kahānaumua00:17:08
2Na Waʻa HanakahiTraditional M 14Keawa'iki00:17:24
3Waikoloa Canoe ClubTraditional X 14Kukini Kai00:18:35
4Na Waʻa HanakahiTraditional X 14Ku'uali'i00:20:42
5Kai ʻEhitu Outrigger TeamTraditional M 18To'iki A Kai'Ehitu00:28:37
6Na Waʻa HanakahiTraditional F 18Hilopaliku00:30:09
7Kai ʻEhitu Outrigger TeamTraditional F 18Papa Kimitete00:31:47
8Keauhou Canoe ClubTraditional F 18Kai'ili'ili Nehe00:33:59

Divisional Results - Short Course
Traditional Iron Male 14-
1Keauhou Canoe ClubTraditional M 14Kahānaumua00:17:08
(Jude Daniels, Evan Hamar, Kalaʻe Ho, Colton Kahulamu, Brodie Learned, Kainoa Moku Andersen)
2Na Waʻa HanakahiTraditional M 14Keawa'iki00:17:24
-
Traditional Iron Male 18-
1Kai ʻEhitu Outrigger TeamTraditional M 18To'iki A Kai'Ehitu00:28:37
(Tauarii Hing, Vaea Hing, Liloa Kam, Buddy Kawaauhau III, Kamaka Santos, Kaimi Santos)
-
Traditional Iron Female 18-
1Na Waʻa HanakahiTraditional F 18Hilopaliku00:30:09
(Puku'i Alameda, Halana Daog, Lani Dudoit, Kealohi Holomalia, Pua Kahihikolo, Hulali Puuohau Cabanilla)
2Kai ʻEhitu Outrigger TeamTraditional F 18Papa Kimitete00:31:47
3Keauhou Canoe ClubTraditional F 18Kai'ili'ili Nehe00:33:59
-
Traditional Iron Mixed 14-
1Waikoloa Canoe ClubTraditional X 14Kukini Kai00:18:35
(Malina Altergott, Phoebe Davis, Tobias Davis, Ryken Gray, Michael Landers, Kauai Sylva)
2Na Waʻa HanakahiTraditional X 14Ku'uali'i00:20:42
-