Race Results for Aunty Maile/Moku O Hawaii Championship |
View:
|
|
Event 1: Girls 12 | | | Time | Points |
| 1 | Kawaihae Canoe Club | 2:06.93 | 12 |
(Sofina Brose-Stevens, Lili Gambill, Mahie Kaleleiki, Ciani Macias, Danica Valera, Hinamaikalani Wolfgramm) |
| 2 | Kai ʻEhitu Outrigger Team | 2:14.00 | 10 |
| 3 | Paddlers of Laka | 2:16.28 | 9 |
| 4 | Kailana Canoe Club | 2:17.55 | 8 |
| 5 | Keauhou Canoe Club | 2:25.25 | 7 |
| 6 | Hui Waʻa ʻO Waiākea | 2:26.46 | 6 |
| 7 | Kai Opua Canoe Club | 2:29.84 | 5 |
| 8 | Puna Canoe Club | 2:34.20 | 4 |
| 9 | Waikoloa Canoe Club | 2:48.90 | 3 |
| 10 | Keaukaha Canoe Club | 2:52.91 | 2 |
| 11 | Miloliʻi Canoe Club | 3:07.56 | 1 |
Event 2: Boys 12 | | | Time | Points |
| 1 | Keaukaha Canoe Club | 1:54.27 | 11 |
(Ryan-John Hudman, Eha Kiyuna, Malakai Laititi, Tanoa Laititi, Niau Paulos, La'i Rapoza) |
| 2 | Kai Opua Canoe Club | 2:01.64 | 9 |
| 3 | Kai ʻEhitu Outrigger Team | 2:05.08 | 8 |
| 4 | Kawaihae Canoe Club | 2:09.67 | 7 |
| 5 | Hui Waʻa ʻO Waiākea | 2:10.21 | 6 |
| 6 | Puna Canoe Club | 2:12.77 | 5 |
| 7 | Keauhou Canoe Club | 2:16.02 | 4 |
| 8 | Paddlers of Laka | 2:23.36 | 3 |
| 9 | Waikoloa Canoe Club | 2:28.74 | 2 |
| 10 | Keōua Hōnaunau Canoe Club | 2:34.17 | 1 |
| SCR | Kamehameha Canoe Club - Hilo | | 0 |
| SCR | Miloliʻi Canoe Club | | 0 |
Event 3: Mixed Boys and Girls 12 | | | Time | Points |
| 1 | Kawaihae Canoe Club | 2:07.40 | 12 |
(Nalu Akau, Makani Hui, Ciani Macias, Hinamaikalani Wolfgramm, Kaleo Woods, Zen Yamamoto) |
| 2 | Waikoloa Canoe Club | 2:09.54 | 10 |
| 3 | Kai ʻEhitu Outrigger Team | 2:16.48 | 9 |
| 4 | Hui Waʻa ʻO Waiākea | 2:17.96 | 8 |
| 5 | Paddlers of Laka | 2:26.16 | 7 |
| 6 | Kailana Canoe Club | 2:30.23 | 6 |
| 7 | Puna Canoe Club | 2:31.39 | 5 |
| 8 | Kamehameha Canoe Club - Hilo | 2:44.23 | 4 |
| 9 | Keōua Hōnaunau Canoe Club | 2:59.87 | 3 |
| DQ | Keaukaha Canoe Club | 2:04.69 | 0 |
| DQ | Kai Opua Canoe Club | 2:11.16 | 0 |
| SCR | Miloliʻi Canoe Club | | 0 |
Event 4: Girls 13 | | | Time | Points |
| 1 | Kai ʻEhitu Outrigger Team | 2:03.92 | 9 |
(Maile Brown, Penny Hose-Halmas, Jasmin Isidro, Kamryn Marks, Tehani Tan, Sarai Tyson-Duarte) |
| 2 | Keaukaha Canoe Club | 2:04.87 | 7 |
| 3 | Kai Opua Canoe Club | 2:05.44 | 6 |
| 4 | Kawaihae Canoe Club | 2:15.13 | 5 |
| 5 | Paddlers of Laka | 2:15.46 | 4 |
| 6 | Puna Canoe Club | 2:15.91 | 3 |
| 7 | Keauhou Canoe Club | 2:25.73 | 2 |
| 8 | Waikoloa Canoe Club | 2:27.91 | 1 |
| SCR | Keōua Hōnaunau Canoe Club | | 0 |
| SCR | Miloliʻi Canoe Club | | 0 |
Event 5: Boys 13 | | | Time | Points |
| 1 | Kawaihae Canoe Club | 1:51.78 | 8 |
(Samson Akau, Ko'i Greigo, Ke Ua Hui, Shazen Monell-Lagaret, Wylder Peterson, Kimo Sarsona) |
| 2 | Paddlers of Laka | 1:52.08 | 6 |
| 3 | Kai Opua Canoe Club | 1:54.26 | 5 |
| 4 | Puna Canoe Club | 1:59.98 | 4 |
| 5 | Keaukaha Canoe Club | 2:03.46 | 3 |
| 6 | Waikoloa Canoe Club | 2:16.43 | 2 |
| 7 | Kai ʻEhitu Outrigger Team | 2:21.48 | 1 |
| SCR | Keōua Hōnaunau Canoe Club | | 0 |
| SCR | Miloliʻi Canoe Club | | 0 |
Event 6: Women Novice B | | | Time | Points |
| 1 | Kai Opua Canoe Club | 1:57.77 | 10 |
(Kim Beyer, Genelle Botje, Gabrielle Capp, Chandi-Nichole Kiefer, Dana Reilly-Gober, Jenelle Woolsey) |
| 2 | Puna Canoe Club | 2:00.65 | 8 |
| 3 | Keaukaha Canoe Club | 2:02.05 | 7 |
| 4 | Kai ʻEhitu Outrigger Team | 2:04.44 | 6 |
| 5 | Keauhou Canoe Club | 2:09.10 | 5 |
| 6 | Kawaihae Canoe Club | 2:11.57 | 4 |
| 7 | Hui Waʻa ʻO Waiākea | 2:12.33 | 3 |
| 8 | Kamehameha Canoe Club - Hilo | 2:15.10 | 2 |
| 9 | Keōua Hōnaunau Canoe Club | 2:25.07 | 1 |
Event 7: Girls 14 | | | Time | Points |
| 1 | Kawaihae Canoe Club | 1:57.57 | 10 |
(Chyler Derla, Teige Lorenzo-Akamu, Kylee Neal, Naila Pahio, Moani Plunkett, Kawela Takushi) |
| 2 | Puna Canoe Club | 1:58.62 | 8 |
| 3 | Keaukaha Canoe Club | 2:01.18 | 7 |
| 4 | Paddlers of Laka | 2:01.81 | 6 |
| 5 | Kai ʻEhitu Outrigger Team | 2:03.43 | 5 |
| 6 | Kailana Canoe Club | 2:18.23 | 4 |
| 7 | Keōua Hōnaunau Canoe Club | 2:23.01 | 3 |
| 8 | Kai Opua Canoe Club | 2:23.37 | 2 |
| 9 | Kamehameha Canoe Club - Hilo | 2:32.84 | 1 |
Event 8: Boys 14 | | | Time | Points |
| 1 | Puna Canoe Club | 1:44.62 | 9 |
(Kalai Badon Dellomes, Evan EVANS, Levi FARINAS, Kamahoa Kaawaloa-Okita, Pohu Puniwai-Ganoot, Akariva VUTA) |
| 2 | Kawaihae Canoe Club | 1:45.11 | 7 |
| 3 | Paddlers of Laka | 1:46.06 | 6 |
| 4 | Kai Opua Canoe Club | 1:54.26 | 5 |
| 5 | Keōua Hōnaunau Canoe Club | 1:58.80 | 4 |
| 6 | Keaukaha Canoe Club | 2:01.02 | 3 |
| 7 | Kailana Canoe Club | 2:08.72 | 2 |
| 8 | Kamehameha Canoe Club - Hilo | 2:26.96 | 1 |
Event 9: Mixed Novice B | | | Time | Points |
| 1 | Kai Opua Canoe Club | 1:46.66 | 10 |
(Mark Axelson, Genelle Botje, Gabrielle Capp, Ben Olthafer, Isaac Vincent, Jenelle Woolsey) |
| 2 | Puna Canoe Club | 1:49.90 | 8 |
| 3 | Keaukaha Canoe Club | 1:52.47 | 7 |
| 4 | Kamehameha Canoe Club - Hilo | 1:52.81 | 6 |
| 5 | Kona Athletic Club | 1:54.55 | 5 |
| 6 | Waikoloa Canoe Club | 2:01.29 | 4 |
| 7 | Hui Waʻa ʻO Waiākea | 2:01.64 | 3 |
| 8 | Miloliʻi Canoe Club | 2:12.97 | 2 |
| 9 | Paddlers of Laka | 2:17.55 | 1 |
| SCR | Kailana Canoe Club | | 0 |
| SCR | Keōua Hōnaunau Canoe Club | | 0 |
| SCR | Kai ʻEhitu Outrigger Team | | 0 |
Event 10: Girls 15 | | | Time | Points |
| 1 | Puna Canoe Club | 4:37.81 | 8 |
(Lori Ann Aiu, Nyka Laeda, Taysia Rocha, Leila Rosehill, KAILA VALLENTE, Shyla Williams) |
| 2 | Paddlers of Laka | 4:39.48 | 6 |
| 3 | Keōua Hōnaunau Canoe Club | 4:45.45 | 5 |
| 4 | Kai Opua Canoe Club | 4:48.72 | 4 |
| 5 | Keaukaha Canoe Club | 4:57.20 | 3 |
| 6 | Kawaihae Canoe Club | 5:02.03 | 2 |
| 7 | Kai ʻEhitu Outrigger Team | 5:35.27 | 1 |
Event 11: Boys 15 | | | Time | Points |
| 1 | Paddlers of Laka | 3:47.08 | 10 |
(Wyatt Andrade, Aukai Chu Hing, Austin Halsted, Kayden Lampman, Prince Nicolas, Kaiulu Tiogangco) |
| 2 | Keaukaha Canoe Club | 3:54.03 | 8 |
| 3 | Keauhou Canoe Club | 3:56.71 | 7 |
| 4 | Kai ʻEhitu Outrigger Team | 3:58.08 | 6 |
| 5 | Kai Opua Canoe Club | 4:02.83 | 5 |
| 6 | Puna Canoe Club | 4:22.82 | 4 |
| 7 | Kamehameha Canoe Club - Hilo | 4:23.11 | 3 |
| 8 | Kawaihae Canoe Club | 4:40.54 | 2 |
| DQ (NRC) | Keōua Hōnaunau Canoe Club | 4:19.77 | 0 |
Event 12: Men Novice B | | | Time | Points |
| 1 | Kai Opua Canoe Club | 3:51.69 | 8 |
(Nate Hillermann, Jesse Jenkins, Kully Kekaula-Basque, Ben Olthafer, John Rodrigues, Isaac Vincent) |
| 2 | Kona Athletic Club | 4:03.02 | 6 |
| 3 | Kamehameha Canoe Club - Hilo | 4:09.78 | 5 |
| 4 | Hui Waʻa ʻO Waiākea | 4:23.22 | 4 |
| 5 | Puna Canoe Club | 4:39.73 | 3 |
| 6 | Miloliʻi Canoe Club | 4:50.26 | 2 |
| DQ (FLG) | Waikoloa Canoe Club | 4:11.03 | 0 |
| SCR | Keaukaha Canoe Club | | 0 |
| SCR | Kai ʻEhitu Outrigger Team | | 0 |
| SCR | Paddlers of Laka | | 0 |
Event 13: Girls 16 & Under | | | Time | Points |
| 1 | Keaukaha Canoe Club | 4:44.43 | 8 |
(Alexia Cachola, Kyla Fabiani, Pakela Ka'au'a, Kaili Pila, Liana Prudholm, La'ie Smith) |
| 2 | Kai Opua Canoe Club | 4:45.29 | 6 |
| 3 | Keōua Hōnaunau Canoe Club | 4:45.91 | 5 |
| 4 | Puna Canoe Club | 4:49.73 | 4 |
| 5 | Kamehameha Canoe Club - Hilo | 5:04.38 | 3 |
| 6 | Kai ʻEhitu Outrigger Team | 5:23.81 | 2 |
| 7 | Paddlers of Laka | 5:57.56 | 1 |
Event 14: Boys 16 & Under | | | Time | Points |
| 1 | Paddlers of Laka | 4:11.10 | 7 |
(NAINOA GOMES, Saire Iseri, Molae Liwis, Holu Lyman, Sam Mori, PHILLIP VIERRA III) |
| 2 | Keaukaha Canoe Club | 4:14.26 | 5 |
| 3 | Keōua Hōnaunau Canoe Club | 4:34.46 | 4 |
| 4 | Puna Canoe Club | 4:45.17 | 3 |
| 5 | Kai ʻEhitu Outrigger Team | 4:58.71 | 2 |
| DQ (FLG) | Kai Opua Canoe Club | 5:26.27 | 0 |
Event 15: Girls 18 & Under | | | Time | Points |
| 1 | Kawaihae Canoe Club | 4:49.66 | 8 |
(Mikaela Chong, Terri Connors, Kamali'o Kaleleiki, Teige Lorenzo-Akamu, Kylee Neal, Kai Smith) |
| 2 | Kai ʻEhitu Outrigger Team | 4:55.31 | 6 |
| 3 | Keōua Hōnaunau Canoe Club | 5:04.00 | 5 |
| 4 | Paddlers of Laka | 5:06.34 | 4 |
| 5 | Kai Opua Canoe Club | 5:30.12 | 3 |
| 6 | Keaukaha Canoe Club | 5:49.66 | 2 |
| DQ (FLG) | Keauhou Canoe Club | 6:07.56 | 0 |
Event 16: Boys 18 & Under | | | Time | Points |
| 1 | Kai Opua Canoe Club | 3:58.13 | 8 |
(Henry Cho , Hunter Ellis, Jake Honl-DeGuair, Iokepa Perez Juarez Aponte, Ford Stallsmith, Kala Thurston) |
| 2 | Keaukaha Canoe Club | 4:08.83 | 6 |
| 3 | Keōua Hōnaunau Canoe Club | 4:16.18 | 5 |
| 4 | Paddlers of Laka | 4:38.58 | 4 |
| 5 | Kai ʻEhitu Outrigger Team | 4:39.42 | 3 |
| 6 | Keauhou Canoe Club | 4:54.27 | 2 |
| 7 | Puna Canoe Club | 6:56.57 | 1 |
Event 17: Mixed 18 | | | Time | Points |
| 1 | Paddlers of Laka | 4:34.44 | 8 |
(NAINOA GOMES, Tia Kualii, Holu Lyman, Sam Mori, Kaui Pakani-Tsukiyama, Emma Piianaia) |
| 2 | Kai Opua Canoe Club | 4:40.68 | 6 |
| 3 | Keaukaha Canoe Club | 4:54.53 | 5 |
| 4 | Kailana Canoe Club | 4:57.93 | 4 |
| 5 | Kai ʻEhitu Outrigger Team | 4:58.70 | 3 |
| 6 | Kamehameha Canoe Club - Hilo | 5:05.21 | 2 |
| 7 | Puna Canoe Club | 5:12.75 | 1 |
| SCR | Keōua Hōnaunau Canoe Club | | 0 |
Event 18: Women Novice A | | | Time | Points |
| 1 | Kai ʻEhitu Outrigger Team | 4:43.23 | 8 |
(Mylene Balisalisa, Lia-Lucine Cary, Jenny Decker, Daniela Salvado da Costa, Kiana Tupou, Melody Ussery) |
| 2 | Kai Opua Canoe Club | 4:47.15 | 6 |
| 3 | Miloliʻi Canoe Club | 5:25.93 | 5 |
| 4 | Puna Canoe Club | 5:27.28 | 4 |
| 5 | Keōua Hōnaunau Canoe Club | 5:31.45 | 3 |
| 6 | Kawaihae Canoe Club | 5:35.40 | 2 |
| 7 | Kamehameha Canoe Club - Hilo | 5:42.37 | 1 |
| SCR | Keaukaha Canoe Club | | 0 |
Event 19: Men Novice A | | | Time | Points |
| 1 | Puna Canoe Club | 3:50.91 | 7 |
(Mike Abraham, Joshtinlee BADON DELLOMES, Alec Fierman, Bernard Flowers, Neemia Pola, Justin Yeh) |
| 2 | Keōua Hōnaunau Canoe Club | 3:51.85 | 5 |
| 3 | Kai Opua Canoe Club | 3:52.67 | 4 |
| 4 | Waikoloa Canoe Club | 4:08.05 | 3 |
| 5 | Kai ʻEhitu Outrigger Team | 4:19.56 | 2 |
| 6 | Miloliʻi Canoe Club | 4:37.39 | 1 |
| SCR | Keaukaha Canoe Club | | 0 |
| SCR | Kamehameha Canoe Club - Hilo | | 0 |
Event 20: Women Freshmen | | | Time | Points |
| 1 | Puna Canoe Club | 8:57.38 | 6 |
(Kilia Chillingworth, Pulama DOWNING, Trisha Olayon, Michele Padayao, Marni Rem-McGeachy, Charlee Rowe) |
| 2 | Kawaihae Canoe Club | 9:08.96 | 4 |
| 3 | Kai Opua Canoe Club | 10:07.41 | 3 |
| 4 | Kamehameha Canoe Club - Hilo | 10:56.22 | 2 |
| 5 | Kai ʻEhitu Outrigger Team | 11:09.20 | 1 |
| SCR | Keaukaha Canoe Club | | 0 |
Event 21: Men Freshmen | | | Time | Points |
| 1 | Keaukaha Canoe Club | 7:32.38 | 6 |
(Kama Leeloy, Jose Lizardi, Tyler Makaiwi, Aaron Norris, Christopher Olayen, Spencer Kamauoha Smith) |
| 2 | Keauhou Canoe Club | 7:32.68 | 4 |
| 3 | Puna Canoe Club | 8:12.55 | 3 |
| 4 | Kai Opua Canoe Club | 8:42.62 | 2 |
| 5 | Kailana Canoe Club | 8:52.15 | 1 |
| SCR | Kawaihae Canoe Club | | 0 |
| SCR | Kai ʻEhitu Outrigger Team | | 0 |
Event 22: Women Sophomore | | | Time | Points |
| 1 | Kawaihae Canoe Club | 9:08.38 | 8 |
(Hilary Denison, Mahea Gambill, Nahaku Kalei, Mahea Leialoha, Makalapua MERIT, Lora Schroder Sakai) |
| 2 | Keōua Hōnaunau Canoe Club | 9:13.79 | 6 |
| 3 | Kamehameha Canoe Club - Hilo | 9:29.85 | 5 |
| 4 | Puna Canoe Club | 9:42.88 | 4 |
| 5 | Waikoloa Canoe Club | 10:02.31 | 3 |
| 6 | Kai ʻEhitu Outrigger Team | 10:05.32 | 2 |
| 7 | Kai Opua Canoe Club | 10:19.46 | 1 |
| SCR | Keaukaha Canoe Club | | 0 |
Event 23: Men Sophomore | | | Time | Points |
| 1 | Puna Canoe Club | 7:41.49 | 11 |
(Jonah Kalima, Jeremy Padayao, Derek Park, Jonathan Peralto, Daniel Petner, Kekoa Sumera-Lee) |
| 2 | Keōua Hōnaunau Canoe Club | 7:53.20 | 9 |
| 3 | Kai Opua Canoe Club | 7:59.52 | 8 |
| 4 | Keauhou Canoe Club | 8:02.55 | 7 |
| 5 | Kai ʻEhitu Outrigger Team | 8:44.21 | 6 |
| 6 | Keaukaha Canoe Club | 8:53.98 | 5 |
| 7 | Kailana Canoe Club | 9:02.87 | 4 |
| 8 | Kamehameha Canoe Club - Hilo | 9:24.93 | 3 |
| 9 | Paddlers of Laka | 9:33.39 | 2 |
| 10 | Waikoloa Canoe Club | 9:44.25 | 1 |
Event 24: Women Junior | | | Time | Points |
| 1 | Kai Opua Canoe Club | 8:44.39 | 9 |
(Sarah Balanga, Kristin DROST, Nicki Lacey-Enos, Maile Leslie, Kalei Pasciuta, Cheryl Villegas) |
| 2 | Kai ʻEhitu Outrigger Team | 8:58.21 | 7 |
| 3 | Puna Canoe Club | 8:59.58 | 6 |
| 4 | Keaukaha Canoe Club | 9:30.14 | 5 |
| 5 | Kawaihae Canoe Club | 9:54.34 | 4 |
| 6 | Keōua Hōnaunau Canoe Club | 10:24.39 | 3 |
| 7 | Kamehameha Canoe Club - Hilo | 10:49.11 | 2 |
| 8 | Waikoloa Canoe Club | 10:50.28 | 1 |
Event 25: Men Junior | | | Time | Points |
| 1 | Kai ʻEhitu Outrigger Team | 7:52.05 | 9 |
(Brawn Albino, Peter Ebaniz, Joe Meheula, Jason Shrable, Jimmer Tan, Ina Ynigues Jr) |
| 2 | Kai Opua Canoe Club | 7:55.05 | 7 |
| 3 | Puna Canoe Club | 8:10.23 | 6 |
| 4 | Kamehameha Canoe Club - Hilo | 8:18.10 | 5 |
| 5 | Kailana Canoe Club | 8:46.59 | 4 |
| 6 | Keōua Hōnaunau Canoe Club | 9:11.69 | 3 |
| DQ (OVR) | Keauhou Canoe Club | 7:32.17 | 0 |
| DQ (FLG) | Keaukaha Canoe Club | 7:34.39 | 0 |
Event 26: Women Senior | | | Time | Points |
| 1 | Kawaihae Canoe Club | 13:16.30 | 4 |
(Laura Birse, Tiffany Hatanaka, Po Hocson, Nahaku Kalei, Leilani Olson, Noelani Spencer) |
| 2 | Puna Canoe Club | 14:15.03 | 2 |
| 3 | Kai Opua Canoe Club | 15:16.93 | 1 |
| SCR | Keaukaha Canoe Club | | 0 |
Event 27: Men Senior | | | Time | Points |
| 1 | Keōua Hōnaunau Canoe Club | 11:50.58 | 7 |
(Josh Allen, Trey Green, Kris Keough, Chris Runnells, Tai Scarbrough, Lorin Sellars) |
| 2 | Keaukaha Canoe Club | 11:51.02 | 5 |
| 3 | Keauhou Canoe Club | 12:30.38 | 4 |
| 4 | Kai ʻEhitu Outrigger Team | 12:36.37 | 3 |
| 5 | Puna Canoe Club | 12:41.59 | 2 |
| 6 | Kai Opua Canoe Club | 13:11.95 | 1 |
Event 28: Women Masters (40) | | | Time | Points |
| 1 | Kai ʻEhitu Outrigger Team | 4:25.59 | 8 |
(Carolyn Carter, Emma Chandler, Corrine Convery, Ramona Crivello, Christina Kovach, Mara Masuda) |
| 2 | Puna Canoe Club | 4:27.62 | 6 |
| 3 | Waikoloa Canoe Club | 4:34.06 | 5 |
| 4 | Kai Opua Canoe Club | 4:38.30 | 4 |
| 5 | Keaukaha Canoe Club | 4:53.05 | 3 |
| 6 | Kawaihae Canoe Club | 5:10.22 | 2 |
| 7 | Kamehameha Canoe Club - Hilo | 5:18.82 | 1 |
| SCR | Keōua Hōnaunau Canoe Club | | 0 |
Event 29: Men Masters (40) | | | Time | Points |
| 1 | Kai ʻEhitu Outrigger Team | 3:44.22 | 8 |
(Kawika Crivello, Ian Foo, Nathan Grocholski, Eddie Hayward, Alton Kaono, Theron Ogata) |
| 2 | Keaukaha Canoe Club | 3:44.52 | 6 |
| 3 | Puna Canoe Club | 3:49.81 | 5 |
| 4 | Kai Opua Canoe Club | 4:13.40 | 4 |
| 5 | Waikoloa Canoe Club | 4:27.88 | 3 |
| 6 | Kamehameha Canoe Club - Hilo | 4:34.11 | 2 |
| 7 | Hui Waʻa ʻO Waiākea | 4:34.47 | 1 |
| SCR | Kailana Canoe Club | | 0 |
| SCR | Keōua Hōnaunau Canoe Club | | 0 |
Event 30: Women (70) | | | Time | Points |
| 1 | Kai Opua Canoe Club | 5:17.07 | 3 |
(Shelley Carver, Carol Clifford, Sue Lalanne, Susie Shaw, Maddie Turner, Becky Walton) |
| 2 | Waikoloa Canoe Club | 5:38.96 | 1 |
Event 31: Mens (70) | | | Time | Points |
| 1 | Kai Opua Canoe Club | 4:50.14 | 5 |
(Mike Atwood, Russell Cheek, Mana Manasas, Gary Medina, Richard Shields, William Walton) |
| 2 | Waikoloa Canoe Club | 4:53.09 | 3 |
| 3 | Keauhou Canoe Club | 4:59.00 | 2 |
| 4 | Keaukaha Canoe Club | 4:59.46 | 1 |
Event 32: Woman (65) | | | Time | Points |
| 1 | Kamehameha Canoe Club - Hilo | 5:05.96 | 6 |
(Piilani Borges, Gwendolyn Kekua, Maxine Magnani, Ellen K. Okuma, Susan Skipper, Sammie Stanbro) |
| 2 | Kai Opua Canoe Club | 5:37.60 | 4 |
| 3 | Kawaihae Canoe Club | 5:39.87 | 3 |
| 4 | Keaukaha Canoe Club | 5:42.64 | 2 |
| 5 | Waikoloa Canoe Club | 5:48.08 | 1 |
Event 33: Men (65) | | | Time | Points |
| 1 | Keaukaha Canoe Club | 4:25.26 | 6 |
(Jeff Clemenson, Warren Dela Cruz, Eric Hagiwara, Greg Kane, Al Konishi, James McKeague) |
| 2 | Keauhou Canoe Club | 4:29.17 | 4 |
| 3 | Kai Opua Canoe Club | 4:32.44 | 3 |
| 4 | Waikoloa Canoe Club | 4:44.04 | 2 |
| 5 | Paddlers of Laka | 4:57.68 | 1 |
Event 34: Woman Masters (60 yrs) | | | Time | Points |
| 1 | Puna Canoe Club | 4:47.28 | 7 |
(Tweetie Anderson-Perreira, Betty Ben, Karen Mickievic, Susan O'Shaughnessy, Linda Robb, Nalani Viveiros) |
| 2 | Kai Opua Canoe Club | 4:53.00 | 5 |
| 3 | Kamehameha Canoe Club - Hilo | 4:54.95 | 4 |
| 4 | Waikoloa Canoe Club | 4:56.24 | 3 |
| 5 | Keauhou Canoe Club | 5:16.58 | 2 |
| 6 | Kawaihae Canoe Club | 5:18.96 | 1 |
| SCR | Keaukaha Canoe Club | | 0 |
Event 35: Men Masters (60 yrs) | | | Time | Points |
| 1 | Kai Opua Canoe Club | 4:09.04 | 7 |
(Brian Cornel, Michael Cron, Dane Enos, Paul Jeffries, Steve Prestia, John Rodrigues) |
| 2 | Keaukaha Canoe Club | 4:15.44 | 5 |
| 3 | Keauhou Canoe Club | 4:32.39 | 4 |
| 4 | Puna Canoe Club | 4:33.10 | 3 |
| 5 | Waikoloa Canoe Club | 4:43.93 | 2 |
| 6 | Kawaihae Canoe Club | 4:50.38 | 1 |
| SCR | Keōua Hōnaunau Canoe Club | | 0 |
Event 36: Women Golden Masters (55) | | | Time | Points |
| 1 | Kamehameha Canoe Club - Hilo | 4:49.57 | 6 |
(Jill Dawrs, Pua Mendonca, Carmen Mohica, Luana Neff, Haroldeen Quintal, Coleen Heanu Weller) |
| 2 | Puna Canoe Club | 4:52.48 | 4 |
| 3 | Waikoloa Canoe Club | 5:00.64 | 3 |
| 4 | Na Waʻa Hanakahi | 5:15.33 | 2 |
| 5 | Kai Opua Canoe Club | 5:18.04 | 1 |
| SCR | Keaukaha Canoe Club | | 0 |
| SCR | Kai ʻEhitu Outrigger Team | | 0 |
Event 37: Men Golden Masters (55) | | | Time | Points |
| 1 | Puna Canoe Club | 3:46.35 | 8 |
(Bubba Baldado, Steve Blyth, Louie Mendonca, Dave Okita, Troy Parker-Bailey, Afa Tuaolo) |
| 2 | Kai ʻEhitu Outrigger Team | 4:04.45 | 6 |
| 3 | Waikoloa Canoe Club | 4:06.32 | 5 |
| 4 | Hui Waʻa ʻO Waiākea | 4:08.56 | 4 |
| 5 | Kai Opua Canoe Club | 4:29.31 | 3 |
| 6 | Keauhou Canoe Club | 4:44.67 | 2 |
| 7 | Keaukaha Canoe Club | 5:14.85 | 1 |
Event 38: Senior Women Masters (50) | | | Time | Points |
| 1 | Puna Canoe Club | 4:25.74 | 7 |
(Sheila Cadaoas, Jolene Hughes, Kim Kimi, Jennifer Tanner, Bev Tuaolo, Cindy Van Guilder) |
| 2 | Kai Opua Canoe Club | 4:32.59 | 5 |
| 3 | Kamehameha Canoe Club - Hilo | 4:52.84 | 4 |
| 4 | Kawaihae Canoe Club | 4:55.86 | 3 |
| 5 | Waikoloa Canoe Club | 5:21.25 | 2 |
| 6 | Na Waʻa Hanakahi | 5:44.43 | 1 |
Event 39: Senior Men Masters (50) | | | Time | Points |
| 1 | Kai ʻEhitu Outrigger Team | 3:50.08 | 7 |
(Hunter O'dean Anderson, Michael Andrade, Jun Balanga Jr., Kawika Crivello, Ian Foo, Randy Torres) |
| 2 | Puna Canoe Club | 3:52.49 | 5 |
| 3 | Kai Opua Canoe Club | 3:53.12 | 4 |
| 4 | Waikoloa Canoe Club | 4:09.32 | 3 |
| 5 | Kawaihae Canoe Club | 4:33.86 | 2 |
| 6 | Keaukaha Canoe Club | 4:34.93 | 1 |
| SCR | Hui Waʻa ʻO Waiākea | | 0 |
Event 40: Mixed Masters (60) | | | Time | Points |
| 1 | Kai ʻEhitu Outrigger Team | 4:28.20 | 9 |
(Hunter O'dean Anderson, Ned Burns, Kaeti Ecker, Lambert Lee Loy, Renee Newman, Marianne Starr) |
| 2 | Puna Canoe Club | 4:29.79 | 7 |
| 3 | Kai Opua Canoe Club | 4:33.31 | 6 |
| 4 | Waikoloa Canoe Club | 4:39.31 | 5 |
| 5 | Keaukaha Canoe Club | 4:52.28 | 4 |
| 6 | Kawaihae Canoe Club | 4:55.34 | 3 |
| 7 | Keauhou Canoe Club | 4:57.65 | 2 |
| 8 | Paddlers of Laka | 4:58.93 | 1 |
| SCR | Keōua Hōnaunau Canoe Club | | 0 |
| SCR | Kamehameha Canoe Club - Hilo | | 0 |
Event 41: Mixed Masters (55) | | | Time | Points |
| 1 | Puna Canoe Club | 4:10.90 | 11 |
(Steve Blyth, Sheila Cadaoas, Louie Mendonca, Dave Okita, Jennifer Tanner, Bev Tuaolo) |
| 2 | Hui Waʻa ʻO Waiākea | 4:23.91 | 9 |
| 3 | Waikoloa Canoe Club | 4:26.64 | 8 |
| 4 | Kai Opua Canoe Club | 4:38.56 | 7 |
| 5 | Kai ʻEhitu Outrigger Team | 4:47.13 | 6 |
| 6 | Kamehameha Canoe Club - Hilo | 4:48.64 | 5 |
| 7 | Kawaihae Canoe Club | 5:01.14 | 4 |
| 8 | Keaukaha Canoe Club | 5:16.65 | 3 |
| 9 | Keauhou Canoe Club | 5:44.49 | 2 |
| 10 | Paddlers of Laka | 5:47.05 | 1 |
| SCR | Na Waʻa Hanakahi | | 0 |
Event 42: Mixed Masters (40) | | | Time | Points |
| 1 | Kai ʻEhitu Outrigger Team | 3:59.09 | 10 |
(LeAnn Alani-Hayward, Darcy Daniel, Nathan Grocholski, Eddie Hayward, Alton Kaono, Tiapepe Ulufaleilupe) |
| 2 | Kai Opua Canoe Club | 4:04.66 | 8 |
| 3 | Keaukaha Canoe Club | 4:06.80 | 7 |
| 4 | Puna Canoe Club | 4:09.62 | 6 |
| 5 | Keōua Hōnaunau Canoe Club | 4:22.17 | 5 |
| 6 | Waikoloa Canoe Club | 4:37.15 | 4 |
| 7 | Kawaihae Canoe Club | 4:45.65 | 3 |
| 8 | Kamehameha Canoe Club - Hilo | 4:46.01 | 2 |
| 9 | Hui Waʻa ʻO Waiākea | 4:55.29 | 1 |
Event 43: Women Open Four | | | Time | Points |
| 1 | Kawaihae Canoe Club | 4:27.80 | 11 |
(Po Hocson, Mealoha Hooton, Leilani Olson, Noelani Spencer) |
| 2 | Puna Canoe Club | 4:34.26 | 9 |
| 3 | Keōua Hōnaunau Canoe Club | 4:43.58 | 8 |
| 4 | Keaukaha Canoe Club | 4:44.60 | 7 |
| 5 | Kai Opua Canoe Club | 5:00.08 | 6 |
| 6 | Kai ʻEhitu Outrigger Team | 5:06.71 | 5 |
| 7 | Hui Waʻa ʻO Waiākea | 5:11.05 | 4 |
| 8 | Waikoloa Canoe Club | 5:18.62 | 3 |
| 9 | Kamehameha Canoe Club - Hilo | 5:33.89 | 2 |
| DQ (USV) | Keauhou Canoe Club | 5:14.81 | 0 |
| SCR | Kailana Canoe Club | | 0 |
Event 44: Men Open Four | | | Time | Points |
| 1 | Puna Canoe Club | 3:51.50 | 10 |
(Jonah Kalima, Neemia Pola, Kekoa Sumera-Lee, Keola Sumera-Lee) |
| 2 | Keaukaha Canoe Club | 4:02.76 | 8 |
| 3 | Kai Opua Canoe Club | 4:05.67 | 7 |
| 4 | Keōua Hōnaunau Canoe Club | 4:22.26 | 6 |
| 5 | Hui Waʻa ʻO Waiākea | 4:22.83 | 5 |
| 6 | Kamehameha Canoe Club - Hilo | 4:26.09 | 4 |
| 7 | Waikoloa Canoe Club | 4:39.66 | 3 |
| 8 | Kai ʻEhitu Outrigger Team | 4:44.47 | 2 |
| 9 | Na Waʻa Hanakahi | 5:11.11 | 1 |
| SCR | Keauhou Canoe Club | | 0 |
Event 45: Mixed Men and Women | | | Time | Points |
| 1 | Kai Opua Canoe Club | 3:48.06 | 12 |
(Kurt Capri, Kristin DROST, Melanie Kelekolio, Maile Leslie, Kekaulike Tomich, Jonathan Walsh) |
| 2 | Puna Canoe Club | 3:57.64 | 10 |
| 3 | Kai ʻEhitu Outrigger Team | 4:19.10 | 9 |
| 4 | Kamehameha Canoe Club - Hilo | 4:19.70 | 8 |
| 5 | Keaukaha Canoe Club | 4:35.77 | 7 |
| 6 | Kawaihae Canoe Club | 4:41.00 | 6 |
| 7 | Waikoloa Canoe Club | 4:42.00 | 5 |
| 8 | Hui Waʻa ʻO Waiākea | 4:55.00 | 4 |
| 9 | Na Waʻa Hanakahi | 5:12.00 | 3 |
| 10 | Kailana Canoe Club | 5:24.00 | 2 |
| 11 | Keōua Hōnaunau Canoe Club | 5:32.00 | 1 |