Race Results for Island Champs View:
Event 1: Girls 10TimePoints
1Niumalu Surf & Outrigger Canoe2:25.6212
(Nikol Chow, Hali'a Henderson, Hi'ilei Henderson-Nino, Leah Ibaan, Sophia Robia, Zehava Velarde)
2Kilohana Hoe Wa'a2:51.2610
3Hui Mana O Puuwai Canoe Club2:59.529
4Hanalei Canoe Club3:07.718
Event 2: Boys 10TimePoints
1Kilohana Hoe Wa'a2:28.6212
(KAPONO AKAKA JR, Maiau Karrati, Po'ohala Karratti, Bula Labuguen, Malalaioa Makua, BABA SAKAMOTO-FLORES)
Event 3: Mixed Boys and Girls 10TimePoints
1Kilohana Hoe Wa'a2:47.6112
(KAPONO AKAKA JR, Kaikona Girod, Kanuialoha Makua, Malalaioa Makua, Kinohi Mooiki-Kanahele, KA'IWAHIE SAKAMOTO-FLORES)
2Hanalei Canoe Club3:20.8610
3Kaiola Canoe Club3:22.159
4Hui Mana O Puuwai Canoe Club4:25.498
Event 4: Girls 12TimePoints
1Kilohana Hoe Wa'a2:06.7012
(Neah Hookano, Harlee-Rose Kanahele, Waianuhea Karratti, Coco Kauakahi, Nakiliwanaokala Kauwe, Iliau Makua)
2Niumalu Surf & Outrigger Canoe2:23.7510
3Kaiola Canoe Club2:37.529
SCRHanalei Canoe Club0
Event 5: Boys 12TimePoints
1Hokualele Canoe Club1:31.0312
(Jayden Borja, Kaeo COntrades, Kainalu Cremer, Akoni Kealoha, Jonah Kealoha-Lopez, Soldier Reyes-Mccarthy)
2Kilohana Hoe Wa'a1:39.2010
SCRHanalei Canoe Club0
Event 6: Mixed Boys and Girls 12TimePoints
1Kilohana Hoe Wa'a2:25.2012
(Micah Aana-Kaohi, Waianuhea Karratti, Jheila Koerte, Kaulana Makua, Hilina'iikalani Martins, Jayzen Watson)
2Hui Mana O Puuwai Canoe Club2:31.1810
SCRHanalei Canoe Club0
SCRKaiola Canoe Club0
Event 7: Girls 13TimePoints
1Kilohana Hoe Wa'a2:06.4012
(Neah Hookano, Harlee-Rose Kanahele, Coco Kauakahi, Nakiliwanaokala Kauwe, Jada Leone, Iliau Makua)
2Niumalu Surf & Outrigger Canoe2:07.6810
3Kaiola Canoe Club2:34.079
4Hanalei Canoe Club2:47.528
Event 8: Boys 13TimePoints
1Kilohana Hoe Wa'a1:56.1912
(Micah Aana-Kaohi, Nahale'a Aana-Kaohi, Pakela Godfrey-Kaohi, Ka'i Makua, Kahu'aina Makua, Niikowa Palau)
2Hui Mana O Puuwai Canoe Club2:05.8410
3Kaiola Canoe Club2:27.259
SCRHanalei Canoe Club0
Event 9: Girls 14TimePoints
1Niumalu Surf & Outrigger Canoe2:10.7612
(Hi'ilawe Banasihan, Kiaryn Efhan, Cloe Itamura, Kehakeha Lawhead, DeLaney Martinez, Baba Pia)
SCRHanalei Canoe Club0
Event 10: Boys 14TimePoints
1Kilohana Hoe Wa'a1:53.8412
(Keahi Aana-Kaohi, Pakela Godfrey-Kaohi, Ka'i Makua, KUKONA MAKUA, Makalii Nakamura-Pomaikai, Niikowa Palau)
2Hui Mana O Puuwai Canoe Club1:55.3310
3Hanalei Canoe Club2:11.209
Event 11: Girls 15TimePoints
1Kilohana Hoe Wa'a4:07.1612
(Leolani Fernandez, Bri Kanahele, MONTANA KAPAHU, Kahiau Makua, Kayla Prigge, Aliyah Taba)
2Niumalu Surf & Outrigger Canoe4:22.1610
Event 12: Boys 15TimePoints
1Kilohana Hoe Wa'a3:52.2612
(Bulla Castillo, Jeremiah harper, Kaikena-Leimana Makua, KEOLA NAKAAHIKI, ALAPAKI TURALDE, Benedict Uri)
2Hui Mana O Puuwai Canoe Club3:59.1210
3Niumalu Surf & Outrigger Canoe4:10.079
4Hanalei Canoe Club4:45.618
Event 13: Girls 16TimePoints
1Niumalu Surf & Outrigger Canoe4:06.0612
(Mekayla Finch, Sadie Ann Gonsalves, Eleiah Gouveia-McCarthy, Kodie Kaina, Kawena Ventura, Jodimarie Woodward)
2Kilohana Hoe Wa'a4:27.9210
Event 14: Boys 16TimePoints
1Niumalu Surf & Outrigger Canoe3:32.4612
(Kai Gokan, Jonathan Morales, Kyler Napoleon, Isaac Nishimoto, WAIPUNA OLORES, William Quetula Jr)
2Kilohana Hoe Wa'a3:35.0110
3Hokualele Canoe Club3:37.309
Event 15: Girls 18TimePoints
1Kilohana Hoe Wa'a3:49.6312
(Leolani Fernandez, Kahiau Makua, Kaleikaumaka Makua, Monsta Numazawa-Pacanas, Maka PARONGAO, SHAYZAN WENGU-SALVACION)
2Niumalu Surf & Outrigger Canoe3:52.7110
Event 16: Boys 18TimePoints
1Kilohana Hoe Wa'a3:23.0412
(Luke de la Pena, Keanuwaiola Fernandez, Brayden Heu-Greenbaum, Kaulana Makua, Braden Sanpei, Cole Taba)
2Niumalu Surf & Outrigger Canoe3:28.3310
Event 17: Women Novice BTimePoints
Event 18: Novice B MIxTimePoints
Event 19: Men Novice BTimePoints
Event 20: Women Novice "A"TimePoints
Event 21: Men Novice "A"TimePoints
Event 22: Women FreshmenTimePoints
1Hanalei Canoe Club8:14.2312
(Lahela Correa, Heidi Low, Tara Palama, Lei Sitani, Sandy Zietz, Sarah Zietz)
2Hui Mana O Puuwai Canoe Club8:21.0210
Event 23: Men FreshmenTimePoints
1Kaiola Canoe Club6:40.8012
(Bronson Aiwohi, Makana Darval-Chang, Makana Denton, Luke Evslin, Christian Marston, Jr., Justin Watts)
2Hui Mana O Puuwai Canoe Club7:16.3710
3Kilohana Hoe Wa'a7:21.329
4Hanalei Canoe Club8:00.848
SCRNiumalu Surf & Outrigger Canoe0
Event 24: Sophomore WomenTimePoints
1Hanalei Canoe Club8:22.5812
(Heather Chandler, Kapua Chandler, Lahela Correa, Kirstie Daly, Tara Palama, Lisa Sheridan)
2Hui Mana O Puuwai Canoe Club8:23.3010
3Kukui'ula Outrigger Canoe Club9:05.649
4Niumalu Surf & Outrigger Canoe9:07.888
Event 25: Sophomore MenTimePoints
1Hui Mana O Puuwai Canoe Club6:54.0812
(Blake Conant, Zachariah Enoka, Keone Miyake, Joshua Owens, John Teschner, Kalani Vierra)
2Kaiola Canoe Club7:01.6910
3Niumalu Surf & Outrigger Canoe7:33.899
SCRHanalei Canoe Club0
Event 26: Women JuniorTimePoints
1Hui Mana O Puuwai Canoe Club8:05.4512
(Marleny Cotrim, Kate Enoka, Maylene Jackson, Dana Miyake, Diane Sands, Keala Wann)
2Kaiola Canoe Club8:11.9610
3Hanalei Canoe Club8:53.419
Event 27: Men JuniorTimePoints
1Niumalu Surf & Outrigger Canoe7:10.8112
(Kennerson Bridgeford, Peter Chow, Caysee Fujimoto, Sean Kaley, Chad Raco, Wallace Rezentes, Jr.)
2Hanalei Canoe Club8:01.8810
SCRKaiola Canoe Club0
Event 28: Women SeniorTimePoints
1Hui Mana O Puuwai Canoe Club12:54.5312
(Kati Conant, Alicia Hedlesky, Dana Miyake, Kiele Pierce, Nalani Pierce, Keala Wann)
2Hanalei Canoe Club13:40.2810
Event 29: Men SeniorTimePoints
1Kaiola Canoe Club11:05.9912
(Makana Darval-Chang, Makana Denton, Luke Evslin, Christian Marston, Jr., Shaydon Moises, Justin Watts)
SCRHui Mana O Puuwai Canoe Club0
SCRHanalei Canoe Club0
Event 30: Woman Masters (60 yrs)TimePoints
1Kukui'ula Outrigger Canoe Club4:25.9512
(Marti Adams, Liz Grechi, Fran McDonald, Janet Nathanson, Katy Otsuji, Tami Rollins)
Event 31: Men Masters (60 yrs)TimePoints
1Kaiola Canoe Club3:59.9612
(Marshall Celestino, Ata Chow, Michael Kobayashi, Mike McHenry, ANDY Reich, Michael Schoenfeld)
Event 32: Women Golden Masters (55)TimePoints
1Kaiola Canoe Club4:01.4212
(Frannie Acoba, Laola Aea, Annie Allen, Lili Estep, Sophia Oshea, Liane Rivera)
2Hanalei Canoe Club4:36.5810
Event 33: Men Golden Masters (55)TimePoints
1Kaiola Canoe Club3:40.3312
(Vic Allen, Kolekole Cole, Jeffrey Estep, Paul Lemke, Freddie Pardua, Wade Yamamoto)
Event 34: Senior Women Masters (50)TimePoints
1Kaiola Canoe Club4:01.4012
(Frannie Acoba, Annie Allen, Lili Estep, Mitzi H-Yamamoto, Liane Rivera, Doneen Stokes)
2Hanalei Canoe Club4:20.9210
Event 35: Senior Men Masters (50)TimePoints
1Kaiola Canoe Club3:19.8512
(Marcel Bourbeau, Michael Bryan, Scotty Clifton, Kolekole Cole, Buddy Wilson, Wade Yamamoto)
2Kukui'ula Outrigger Canoe Club3:31.3810
3Hui Mana O Puuwai Canoe Club3:33.089
4West Kaua''''''''i Canoe Club3:40.418
Event 36: Women Open FourTimePoints
1Niumalu Surf & Outrigger Canoe4:43.4012
(Darcy Attisani, Chelsea Kelley, Koleka Leong-Chow, Susan Oshiro-Taogoshi)
2West Kaua''''''''i Canoe Club4:58.3910
SCRHanalei Canoe Club0
Event 37: Men Open FourTimePoints
1Kukui'ula Outrigger Canoe Club3:39.0012
(Jason Dameron, Rick Funk, Michael Serpa, Mike Shea)
2Niumalu Surf & Outrigger Canoe3:53.6410
Event 38: Mixed Masters (55)TimePoints
1Kaiola Canoe Club3:40.7312
(Laola Aea, Vic Allen, Marcel Bourbeau, Mitzi H-Yamamoto, Doneen Stokes, Buddy Wilson)
2Kukui'ula Outrigger Canoe Club3:52.0910
3West Kaua''''''''i Canoe Club4:12.509
Event 39: Mixed Masters (40)TimePoints
1Kaiola Canoe Club3:38.7512
(Michael Bryan, Kevin Byers, Shannon Campanaro, Scotty Clifton, Robin Jumper, Miko Meyers)
2Niumalu Surf & Outrigger Canoe3:57.7510
Event 40: Mixed OpenTimePoints
1Kaiola Canoe Club3:37.7412
(Jacob Akaka, Raquel Akaka, DURGH KANE, Lilia Merrin, Shaydon Moises, Makana Rivera)
2West Kaua''''''''i Canoe Club3:40.7610
3Kukui'ula Outrigger Canoe Club4:00.119
SCRNiumalu Surf & Outrigger Canoe0
Event 41: Women Masters (40)TimePoints
Event 42: Men Masters (40)TimePoints
Note: Races marked * are unnofficial and do NOT count towards State Standings