Race Results for KOA Island Championship View:
Event 1: Girls 10TimePoints
1Hanalei Canoe Club2:41.7112
(Leila Estrella, Kilinahe Garcia, Lyla Ornellas, Lili Ponce, Nevaeh Saenz, Oaklee Young)
2Kilohana Hoe Wa'a2:46.2410
3Niumalu Surf & Outrigger Canoe3:06.049
4Hui Mana O Puuwai Canoe Club3:08.598
5Kaiola Canoe Club3:39.667
Event 2: Boys 10TimePoints
1Hokualele Canoe Club2:38.7812
(Joshua Boteilho, Josias Boteilho, Kua'aina Kaho'ohalahala, Keoni Kealoha, Jeremiah Kealoha-Lopez, No'eau Seau)
2Kilohana Hoe Wa'a2:41.1810
3Niumalu Surf & Outrigger Canoe2:43.939
4Hui Mana O Puuwai Canoe Club2:54.668
5Hanalei Canoe Club2:57.867
6Kaiola Canoe Club3:06.916
Event 3: Mixed Boys and Girls 10TimePoints
1Hanalei Canoe Club2:34.4312
(Ehu Frank, Kilinahe Garcia, Lili Ponce, Nevaeh Saenz, Keona Spear, Ola Sproat-Hoe)
2Kilohana Hoe Wa'a2:35.6710
3Niumalu Surf & Outrigger Canoe2:47.589
4Hui Mana O Puuwai Canoe Club3:12.518
Event 4: Girls 12TimePoints
1Niumalu Surf & Outrigger Canoe2:14.0412
(RAVEN Chow, Mehana Dameron, Hi'ilei Henderson-Nino, Maiha Kjeldsen, SIENA OWEN, Sophia Robia)
2Hanalei Canoe Club2:27.0710
3Kilohana Hoe Wa'a2:41.139
4Namolokama Canoe Club2:41.608
5Hui Mana O Puuwai Canoe Club2:49.547
6Kaiola Canoe Club3:05.136
Event 5: Boys 12TimePoints
1Niumalu Surf & Outrigger Canoe2:12.5212
(╩╗Eleu Caycayon-Obrero, PONO Kaina, Eli Krause-Louis, Triton Kurisu, Kamealoha Sahut, La'akea Smith)
2Hanalei Canoe Club2:13.2110
3Kilohana Hoe Wa'a2:19.299
4Hokualele Canoe Club2:35.418
5Hui Mana O Puuwai Canoe Club2:46.877
6Kaiola Canoe Club2:52.576
Event 6: Mixed Boys and Girls 12TimePoints
1Hanalei Canoe Club2:13.9312
(Kaeo Boyer, Kamalii Kameenui, Mya Koga, Rayden Machado, Ilima McBride, Lyla Ornellas)
2Niumalu Surf & Outrigger Canoe2:14.6810
3Kilohana Hoe Wa'a2:16.909
4Hui Mana O Puuwai Canoe Club2:36.908
SCRKoloa Canoe Club0
Event 7: Girls 13TimePoints
1Kilohana Hoe Wa'a2:12.2512
(Waianuhea Karratti, Coco Kauakahi, Mia Lee, Kyla Malama, KA'IWAHIE SAKAMOTO-FLORES, Tajayah Smith)
2Hanalei Canoe Club2:29.9210
3Niumalu Surf & Outrigger Canoe2:38.199
Event 8: Boys 13TimePoints
1Kilohana Hoe Wa'a2:05.4612
(Ryver Balocan, Allen Jan Canonigo, Kyler Dela Cruz, Kenneth Jones, Bula Labuguen, Kaulana Makua)
2Hokualele Canoe Club2:09.4610
3Niumalu Surf & Outrigger Canoe2:22.359
4Hanalei Canoe Club2:29.528
Event 9: Girls 14TimePoints
1Niumalu Surf & Outrigger Canoe2:14.2012
(RAVEN Chow, Mehana Dameron, Hi'ilei Henderson-Nino, KAILEAH LATU, SIENA OWEN, Sophia Robia)
2Hanalei Canoe Club2:17.1610
3Kilohana Hoe Wa'a2:18.559
4Hui Mana O Puuwai Canoe Club2:21.418
5Koloa Canoe Club2:41.417
Event 10: Boys 14TimePoints
1Kilohana Hoe Wa'a2:13.4912
(Micah Aana-Kaohi, Nahale'a Aana-Kaohi, Ryver Balocan, Allen Jan Canonigo, Kyler Dela Cruz, Kahu'aina Makua)
2Hokualele Canoe Club2:16.0210
SCRHanalei Canoe Club0
Event 11: Girls 15TimePoints
1Kilohana Hoe Wa'a4:29.8512
(Jolee Aguon-Kona, Coco Kauakahi, Nakiliwanaokala Kauwe, Iliau Makua, Mikaylah-Jade Schonberg, ZAILANNA SIMAO)
2Hui Mana O Puuwai Canoe Club4:45.0510
3Hanalei Canoe Club4:48.579
4Kaiola Canoe Club4:59.638
5Niumalu Surf & Outrigger Canoe5:07.447
Event 12: Boys 15TimePoints
1Hui Mana O Puuwai Canoe Club4:04.9412
(Samuel Cotter, Elijah Enoka, Timothy Pierce, Kameaola Taniguchi-Butler, Bradford Thain, Tristan Williams)
2Hokualele Canoe Club4:17.6910
3Hanalei Canoe Club4:19.109
4Kaiola Canoe Club4:53.188
Event 13: Girls 16TimePoints
2Niumalu Surf & Outrigger Canoe4:45.3612
(Mahina Dameron, Pi'ilani Grosse, LILI Itamura, Taimana Kjeldsen, KIANI ORTIZ, Maya Sahut-Henry)
3Hui Mana O Puuwai Canoe Club4:45.7410
4Hanalei Canoe Club4:51.359
5Kaiola Canoe Club5:08.008
DQ (FWL)Kilohana Hoe Wa'a4:33.460
Event 14: Boys 16TimePoints
1Niumalu Surf & Outrigger Canoe4:01.8312
(Dylan Finch, PONO Kaina, Daniel Morales, Lukas Mundon Burgonio, Kalae Sahut, Jai Santa Maria)
2Hui Mana O Puuwai Canoe Club4:05.9310
3Hanalei Canoe Club4:17.529
4Hokualele Canoe Club4:17.978
SCRKilohana Hoe Wa'a0
Event 15: Girls 18TimePoints
1Kilohana Hoe Wa'a4:41.0512
(Jolee Aguon-Kona, Bri Kanahele, Nakiliwanaokala Kauwe, Jada Leone, Kahiau Makua, IHILANI VEA)
2Kaiola Canoe Club4:46.1010
3Hanalei Canoe Club5:45.289
Event 16: Boys 18TimePoints
1Kilohana Hoe Wa'a3:54.8612
(Brayden Heu-Greenbaum, Keanu Niau, WAIPUNA OLORES, Jai Pacilio, ALAPAKI TURALDE, Ilikai Vea)
2Hui Mana O Puuwai Canoe Club4:11.4410
3Kaiola Canoe Club4:17.229
Event 17: Mixed Boys and Girls 18TimePoints
1Kilohana Hoe Wa'a3:56.6212
(Brayden Heu-Greenbaum, Iliau Makua, Kahiau Makua, Keanu Niau, WAIPUNA OLORES, TENNACIE SIMAO)
2Hui Mana O Puuwai Canoe Club3:56.8310
3Niumalu Surf & Outrigger Canoe4:07.779
4Kaiola Canoe Club4:31.698
SCRHanalei Canoe Club0
Event 18: Women Novice BTimePoints
1Hanalei Canoe Club2:30.6012
(Lehua Blalock, Macey Dickerson, Bry Gray, Lyndie Irons, Heather Miller, Lindsay Waller)
2Kukuiula Outrigger Canoe Club2:36.5710
3Hui Mana O Puuwai Canoe Club4:30.589
Event 19: Novice B MIxTimePoints
1Hokualele Canoe Club2:07.5712
(Kalani Akiona, Frances Caflisch, Diana Haas, Kualana Kaho'ohalahala, Tessie Northrop, Quinn Stephenson)
2Hanalei Canoe Club2:18.2010
DQ (PNL)Kilohana Hoe Wa'a2:09.740
Event 20: Men Novice BTimePoints
SCRKilohana Hoe Wa'a0
()
Event 21: Women Novice ATimePoints
1Namolokama Canoe Club4:37.9712
(Mel Bonte, Tiele-Lauren Doudt, Tammie Hampton, Kacey Harrah, Faith Krest, Cindy Marvin)
2Kaiola Canoe Club4:38.9910
3Kukuiula Outrigger Canoe Club4:43.689
4Hanalei Canoe Club4:59.558
5West Kauai Canoe Club5:30.277
6Hui Mana O Puuwai Canoe Club5:49.026
Event 22: Men Novice ATimePoints
1Namolokama Canoe Club3:49.6812
(Joel Deblin, A.J. Irons, Jackson Littlefield, Ian Nelson, Harley Ness, Steve Pastore)
2Hanalei Canoe Club3:56.9310
3West Kauai Canoe Club4:24.279
Event 23: Women FreshmenTimePoints
1Hui Mana O Puuwai Canoe Club4:58.5012
(Joy Dehaven, Ajia Gabriel, Anu Herrod, Kelly Kauai, Christina Keltner, Rena Taniguchi-Fu)
2Hanalei Canoe Club5:13.9410
Event 24: Men FreshmenTimePoints
1Kilohana Hoe Wa'a3:55.7412
(David Braun Jr., OLA KARRATTI, Imai Karratti, Jai Pacilio, ALAPAKI TURALDE, Ilikai Vea)
2Hanalei Canoe Club3:56.1610
3Hui Mana O Puuwai Canoe Club4:17.289
4Niumalu Surf & Outrigger Canoe4:20.578
Event 25: Sophomore WomenTimePoints
1Hui Mana O Puuwai Canoe Club4:39.4312
(Joy Dehaven, Suzette Gurtler, Anu Herrod, Kelly Kauai, Christina Keltner, Rena Taniguchi-Fu)
2Hanalei Canoe Club4:59.1310
Event 26: Sophomore MenTimePoints
1Hanalei Canoe Club3:45.5712
(Kawai Davis, Kailoa Forrest, Ka'iwa Grubbe, Dylan Haight, Joey Koehne, Ikaika Pidot)
2Hokualele Canoe Club4:03.2610
3Niumalu Surf & Outrigger Canoe4:07.639
4Hui Mana O Puuwai Canoe Club4:16.268
SCRKaiola Canoe Club0
Event 27: Women JuniorTimePoints
1Kaiola Canoe Club9:25.0012
(Shannon Campanaro, Mandy Gordines, Sanoe Hookano, Robin Jumper, Julia Kotzian, Miko Meyers)
2Hui Mana O Puuwai Canoe Club9:28.7710
3Hanalei Canoe Club10:02.949
Event 28: Men JuniorTimePoints
1Hanalei Canoe Club8:31.7712
(Ian Baker, Eli Frank, Wes Frazier, Rick Gerding, Matt Milbrand, John Colby Sargent)
2Niumalu Surf & Outrigger Canoe9:04.9610
Event 29: Women SeniorTimePoints
1Hanalei Canoe Club14:24.6112
(Heather Chandler, Kapua Chandler, Lahela Correa, Kau'i Fu, Jo Kaona, Sarah Koehne)
2Hui Mana O Puuwai Canoe Club15:07.2310
Event 30: Men SeniorTimePoints
1Hanalei Canoe Club12
(Kawai Davis, Kailoa Forrest, Ka'iwa Grubbe, Dylan Haight, Francky Hauata, Ikaika Pidot)
SCRNiumalu Surf & Outrigger Canoe0
Event 31: Women 70TimePoints
SCRHanalei Canoe Club0
()
Event 32: Men 70TimePoints
Event 33: Women 65TimePoints
1Hanalei Canoe Club12
(Louise Barnfield, Terrie Kunec, Diana Meyer, Julie Schuller, Susie Thompson-Pond, Julie Wallace)
Event 34: Men 65TimePoints
1Namolokama Canoe Club4:27.3212
(Steve Cole, Jack Edgehill, Jeff McBride, Jeff O'hara, Sully Sullivan, Robert Wolfson)
SCRHanalei Canoe Club0
Event 35: Woman Masters (60 yrs)TimePoints
1Namolokama Canoe Club4:34.2012
(Lynn Christensen, Sue Doyle, Cindy Marvin, Nancy Vaughn, Jessie Wayne, Kristin Whitworth)
2West Kauai Canoe Club4:40.1210
3Kukuiula Outrigger Canoe Club4:53.239
4Hanalei Canoe Club6:30.198
Event 36: Men Masters (60 yrs)TimePoints
1Kukuiula Outrigger Canoe Club4:04.7312
(Fred Cowell, Rick Funk, Andres Grechi, Mac McDonald, Stan Rollins, Tom Strom)
2Namolokama Canoe Club4:13.9310
3Hanalei Canoe Club4:24.289
4West Kauai Canoe Club4:29.238
5Kaiola Canoe Club4:38.507
Event 37: Women Golden Masters (55)TimePoints
1Kaiola Canoe Club4:51.8212
(Frannie Acoba, Annie Allen, Mitzi H-Yamamoto, Julie Hayward, Lisa Knutson, Doneen Stokes)
2Hanalei Canoe Club4:52.2810
3Namolokama Canoe Club4:56.549
4Kukuiula Outrigger Canoe Club5:08.598
Event 38: Men Golden Masters (55)TimePoints
1Kaiola Canoe Club3:55.6212
(Marcel Bourbeau, Michael Bryan, Kevin Byers, Ata Chow, Buddy Wilson, Wade Yamamoto)
2Kukuiula Outrigger Canoe Club4:08.0210
3West Kauai Canoe Club4:15.359
SCRHanalei Canoe Club0
Event 39: Senior Women Masters (50)TimePoints
1Namolokama Canoe Club4:40.5112
(Marau Beck, Joy Brahmst, Lynn Christensen, Katie Curtis, Maylette Garces, Andrea Smith)
2Hanalei Canoe Club4:56.3810
Event 40: Senior Men Masters (50)TimePoints
SCRHanalei Canoe Club0
()
Event 41: Women Open FourTimePoints
1Namolokama Canoe Club4:38.2112
(Steph Brown, Kristin Foster, Alana Goo-Frazier, Tammie Hampton)
2Hanalei Canoe Club4:41.6210
3Kukuiula Outrigger Canoe Club5:13.109
Event 42: Men Open FourTimePoints
1Namolokama Canoe Club4:01.3612
(Hobey Beck, Joel Deblin, Ian Nelson, Spencer Rhoades)
2Hanalei Canoe Club4:20.1310
3Kukuiula Outrigger Canoe Club4:49.899
Event 43: Mixed Masters (55)TimePoints
1Kaiola Canoe Club4:10.7312
(Annie Allen, Marcel Bourbeau, Mitzi H-Yamamoto, Doneen Stokes, Buddy Wilson, Wade Yamamoto)
2Kukuiula Outrigger Canoe Club4:22.2110
3West Kauai Canoe Club4:24.979
DQ (NOS)Namolokama Canoe Club0
DQ (FWL)Hanalei Canoe Club4:15.830
Event 44: Mixed Masters (40)TimePoints
1Kaiola Canoe Club4:19.6512
(Vic Allen, Michael Bryan, Kevin Byers, Shannon Campanaro, Robin Jumper, Miko Meyers)
2Hanalei Canoe Club4:20.5310
3West Kauai Canoe Club4:36.699
4Kukuiula Outrigger Canoe Club4:45.738
DQ (OVR)Namolokama Canoe Club4:08.170
Event 45: Mixed OpenTimePoints
1Kilohana Hoe Wa'a3:51.1712
(Mahealani Botelho, Luke de la Pena, MALU KAAWA, Dekoda Lazaro, Kaina Makua, Kaleikaumaka Makua)
2Namolokama Canoe Club4:08.7910
3Kaiola Canoe Club4:12.709
4Hokualele Canoe Club4:15.248
5Hanalei Canoe Club4:16.297
6West Kauai Canoe Club4:31.606
7Kukuiula Outrigger Canoe Club4:35.115
Event 46: Women Masters (40)TimePoints
1Namolokama Canoe Club4:23.2812
(Marau Beck, Steph Brown, Kristin Foster, Alana Goo-Frazier, Faith Krest, Lu Ribau)
2Kukuiula Outrigger Canoe Club4:48.0710
SCRHanalei Canoe Club0
Event 47: Men Masters (40)TimePoints
DQNamolokama Canoe Club3:47.720
(Scotty Clifton, Bret Deblin, Mark Frazier, A.J. Irons, Brian Market, Eric Rafter)
SCRHanalei Canoe Club0
Note: Races marked * are unnofficial and do NOT count towards State Standings